Tymoszenko chce zrezygnować z pośredników w handlu gazem z Rosją

Tymoszenko chce zrezygnować z pośredników w handlu gazem z Rosją
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Typowana na nowego premiera Ukrainy Julia Tymoszenko oświadczyła we wtorek, że chce zrezygnować z pomocy pośredników w handlu gazem z Rosją.

"Bardzo dobrze, że Federacja Rosyjska potwierdziła naszą koncepcję budowania stosunków między państwami" - powiedziała Tymoszenko na konferencji prasowej w Kijowie.

Tymoszenko odniosła się w ten sposób do poniedziałkowego oświadczenia wicepremiera Rosji a jednocześnie szefa Rady Nadzorczej Gazpromu Dmitrija Miedwiediewa, który w rozmowie z niemiecką telewizją ARD nie wykluczył usunięcia z rosyjsko- ukraińskich relacji gazowych "nie do końca zrozumiałych struktur pośredniczących".

Ukraina nie kupuje gazu bezpośrednio od Gazpromu. Rosyjski koncern sprzedaje błękitne paliwo zarejestrowanej w Szwajcarii spółce RosUkrEnergo (Gazprom dzieli w niej udziały z ukraińskim biznesmenem Dmytrem Firtaszem), ta zaś odsprzedaje je ukraińskiej firmie UkrGazEnergo.

Tymoszenko wyraziła we wtorek przekonanie, że cena gazu dla Ukrainy w przyszłym roku nie będzie dla ukraińskich konsumentów bolesna.

"Jestem przekonana, że cena gazu będzie absolutnie umiarkowana. Znajdziemy z Federacją Rosyjską porozumienie odnośnie dostaw gazu w nowym roku" - podkreśliła.

Na początku października Gazprom zapowiedział zmniejszenie dostaw gazu na Ukrainę, jeśli kraj ten nie spłaci w październiku długu przekraczającego 1,3 mld dolarów; w trakcie rozmów o spłacie zadłużenia dług urósł do 2 mld dolarów. W komunikacie Gazprom napisał, że o problemach z dostawami gazu na Ukrainę powiadomił swoich europejskich partnerów. Podkreślono, że strona rosyjska w pełni realizuje swoją część kontraktu, a strona ukraińska systematycznie istniejących kontraktów nie wypełnia.

Ukraińscy obserwatorzy określili wówczas oświadczenie Gazpromu jako "wiadomość dla Julii Tymoszenko". Komunikat rosyjskiego koncernu ukazał się dwa dni po przedterminowych wyborach parlamentarnych na Ukrainie, które odbyły się 30 września.

Wbrew nadziejom Moskwy, dyskretnie popierającej prorosyjską Partię Regionów Ukrainy premiera Wiktora Janukowycza, większe poparcie w wyborach zdobyły ugrupowania prozachodnie: Blok Julii Tymoszenko i proprezydencki blok Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona.

Prowadzą one rozmowy o wspólnej koalicji i rządzie, którym miałaby kierować Tymoszenko. We wtorek parafowano porozumienie w tej sprawie.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!