XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Tymoszenko poleca Tuskowi Gazprom

Tymoszenko poleca Tuskowi Gazprom
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko zaleca premierom Polski i Węgier zakupy gazu od Gazpromu zamiast od spółki RosUkrEnergo eliminowanej z rynku przez rządy w Moskwie i Kijowie.

W ostatni wtorek po dwóch tygodniach przerwy Gazprom wznowił dostawy do Europy tranzytem przez Ukrainę. Do Polski nie dopływa jednak gaz zamówiony od szwajcarskiej spółki RosUkrEnergo (RUE), która należy do Gazpromu oraz dwóch ukraińskich przedsiębiorców. To efekt ustaleń premierów Rosji Władimira Putina i Ukrainy Julii Tymoszenko, którzy przed tygodniem postanowili wyeliminować RUE z rynku - pisze "Gazeta Wyborcza".

Jak teraz swoje problemy gazowe mają rozwiązywać państwanp. Polska i Węgry, które jedną czwartą importowanego gazu kupowały od RUE, płacąc tej firmie taniej niż Gazpromowi? Czy brakujący gaz mają kupować od Gazpromu? Tak właśnie uważa Julia Tymoszenko.

- Rekomenduję moim kolegom - premierom Polski i Węgier - aby odeszli od usług pośrednika RUE. Zawsze lepiej mieć do czynienia z tym, kto sam wydobywa gaz - powiedziała premier Ukrainy w wywiadzie opublikowanym w sobotę przez ukraiński tygodnik "Dzerkało tyżnija".

Jak pisze "Gazeta Wyborcza" Tymoszenko i szef Gazpromu zgodnie obarczają RUE odpowiedzialnością za gazowy kryzys, twierdząc, że intrygi tej spółki doprowadziły pod koniec zeszłego roku do zerwania negocjacji nowych gazowych kontraktów Rosji z Ukrainą. Analitycy w Rosji zwracają uwagę, że te zarzuty nie kleją się, bo jednym z dwóch dyrektorów wykonawczych RUE jest główny prawnik Gazpromu Nikołaj Dubik, w radzie RUE zasiada paru członków zarządu Gazpromu i rosyjski koncern ma kontrolny pakiet udziałów RUE.

Aby wyeliminować RUE z rynku, Gazprom i ukraiński Naftohaz przygotowali intrygę. Gazprom twierdził, że RUE jest mu dłużne 1,7 mld dol. za 11 mld m sześc. gazu magazynowanego na Ukrainie. Te roszczenia wobec RUE, wraz z prawem do gazu, Rosjanie sprzedali Ukraińcom za zwolnienie z opłat za tranzyt. RUE twierdzi jednak, że jest nadal właścicielem surowca, jaki Gazprom sprzedał Tymoszenko, i zapowiada pozew przeciw rosyjskiemu koncernowi do sądu w Londynie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tymoszenko poleca Tuskowi Gazprom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!