PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

UE: bezpieczne dostawy gazu ziemnego, bardziej solidarne działanie

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
15-03-2010 14:30
UE: bezpieczne dostawy gazu ziemnego, bardziej solidarne działanie

Jesteśmy na dobrej drodze do ustanowienia wspólnotowych mechanizmów reagowania kryzysowego na rynku gazu, przez wzmocnienie roli Komisji Europejskiej i możliwości jej reagowania na zakłócenia w dostawach oraz wprowadzenie realnej solidarności energetycznej – mówili polscy europarlamentarzyści podczas spotkania z dziennikarzami. „To pierwszy ważny test dla Traktatu Lizbońskiego” - podkreślił Jacek Saryusz-Wolski.

Jak przypomniał, traktat ten uwzględnił formułę „solidarności energetycznej”, która teraz nabiera „ciała” poprzez przełożenie ogólnych założeń na projekt rozporządzenia KE. Ustanawia ono trzy poziomy reakcji na kryzys: wczesnego ostrzegania, alertu i kryzysu oraz przewiduje instrumenty rynkowe i pozarynkowe, wdrażane dla każdego z tych poziomów. Zakłada też, że bezpieczeństwo energetyczne staje się przedmiotem polityki zagranicznej UE. Z kolei wspólna polityka energetyczna UE ma się opierać na czterech zasadach: dywersyfikacji źródeł i tras zaopatrzenia, jedności w obronie interesów UE, solidarności w sytuacjach kryzysowych oraz lepszej współpracy z partnerami zewnętrznymi (dostawcami i krajami tranzytowymi).
Projekt rozporządzenia omawiany był już przez komisje Parlamentu Europejskiego. Pojutrze planowane jest głosowanie nad ostatecznym stanowiskiem KE (tzw. sprawozdanie Vidal-Quadrasa), które uwzględnia liczne poprawki polskich eurodeputowanych.

- Są one zgodne z postulatami polskiego Ministerstwa Gospodarki i kancelarii premiera na forum Rady UE – powiedział Bogusław Sonik.

W zgodnej opinii eurodeputowanych: Saryusza-Wolskiego (sprawozdawcy rozporządzenia na komisji spraw zagranicznych), Bogusława Sonika (sprawozdawcy komisji ochrony środowiska) i posła Konrada Szymańskiego (sprawozdawcy komisji przemysłu), najtrudniejsze są obecnie trzy kwestie: nie ma jasności, czy unijny komisarz ds. zagranicznych zajmie się sprawami gazu, jaki będzie określony poziom dziennego wstrzymania dostaw gazu z krajów trzecich, który uznany zostanie za kryzysowy (Polska postulowała 10 proc., przyjęto 20 proc. - z opcją, że pierwszy próg będzie dotyczył regionów) oraz jaki będzie poziom określający stan nadzwyczajny w regionach.

Według opinii Sonika, dla realnych zmian istotne będą też planowane inwestycje. Rozporządzenie KE zakłada, że w ciągu 4 lat operatorzy systemów przesyłowych mają się zobowiązać do tzw. zwrotnego (rewers), czyli dwukierunkowego udostępniania przesyłania gazu. Stwarzane będą zachęty do łączenia systemów energii konwencjonalnej z OZE i budowy odpowiedniej infrastruktury, aby podnieść gotowość na wypadek sytuacji kryzysowej.

W opinii naszych europosłów, w kręgach KE i parlamentarnych zdziwienie wzbudziła wieloletnia umowa na dostawy gazu z Rosji. „Jest ona zawarta na starych zasadach, nie uwzględniających starań Polski o solidarność energetyczną i ograniczającą wprowadzenie nowych zasad na unijnym rynku gazu, w tym zasadę TPA (dostępu stron trzecich)” - powiedział Konrad Szymański. Zdaniem Saryusza-Wolskiego, wieloletnia umowa stanie się bardziej kuriozalna, jeżeli potwierdzą się ostatnie doniesienia o możliwości pozyskiwania gazu w dużej ilości ze złóż bitumicznych w USA, Niemczech Skandynawii i Polski.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP