Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

UE dofinansuje kolejną inwestycję Gaz-Systemu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
25-10-2010 11:57

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System po raz kolejny otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej dla prowadzonych projektów inwestycyjnych. Tym razem Komisja Europejska podjęła decyzję o dofinansowaniu rozbudowy systemu gazociągów na Dolnym Śląsku i połączenia gazowego na granicy polsko-niemieckiej. 14,4 mln euro będzie pochodzić z programu EEPR (European Energy Programme for Recovery, tzw. Recovery Plan).

Rozbudowa systemu gazociągów na Dolnym Śląsku ma kluczowe znaczenie dla zwiększenie możliwości transportu gazu ziemnego z kierunku Niemiec. Wraz z rozbudową węzła pomiarowego Lasów, łączącego niemiecki i polski system gazowniczy, przyczyni się do zwiększenia możliwości odbioru gazu ziemnego z kierunku niemieckiego do ok. 1,5 mld m3 rocznie. Obecnie zdolność przesyłowa tego połączenia wynosi około 0,9 mld m3 rocznie.
Rozbudowa węzła w Lasowie i systemu gazociągów na Dolnym Śląsku zostały uznane przez Rząd RP za inwestycje strategiczne w zakresie poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Do najważniejszych inwestycji objętych decyzją o dofinansowaniu i mających na celu realizację tego projektu należą: rozbudowa punktu rozliczeniowo-pomiarowego Lasów, budowa gazociągu Jeleniów-Dziwiszów, Taczalin-Radakowice-Gałów oraz modernizacja gazociągu Dziwiszów-Taczalin. Gazociąg Jeleniów-Dziwiszów nie jest przedmiotem dofinansowania z funduszy EEPR, jest natomiast przedmiotem dofinansowania z funduszy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Celem programu European Energy Programme for Recovery jest wsparcie rozwoju gospodarczego w Unii Europejskiej i podniesienie bezpieczeństwa dostaw energii dzięki realizacji transgranicznej infrastruktury.

Wszystkie dotychczas złożone przez Gaz-System wnioski o dofinansowanie w ramach programów EEPR oraz TEN-E uzyskały pozytywne decyzje Komisji Europejskiej. W sierpniu br. spółka uzyskała dofinansowanie w wysokości 50 mln euro na projekt Baltic Interconnection Skandled/ Baltic Pipe, który umożliwi wzmocnienie systemu przesyłowego w okolicy budowy planowanego gazociągu Baltic Pipe i pozwoli na połączenie tego gazociągu z terminalem LNG w Świnoujściu. Komisja przyznała też 10,5 mln euro na połączenie systemu gazowniczego Polski i Czech. Łączna wartość dofinansowania inwestycji Gaz-Systemu w ramach EEPR wynosi blisko 75 mln euro.

Poza inwestycjami dofinansowanymi z Recovery Plan, Gaz-System SA realizuje także projekty dofinansowane z unijnego POIiŚ, w ramach którego spółka może pozyskać docelowo do 1,2 mld zł. Z tych funduszy współfinansowana będzie budowa ok. 1000 km nowych gazociągów przesyłowych, w tym gazociągi: Szczecin-Lwówek, Szczecin-Gdańsk, Włocławek-Gdynia, Rembelszczyzna-Gustorzyn, Gustorzyn-Odolanów, Jeleniów-Dziwiszów, Polkowice-Żary.

Ponadto, Gaz-System jest również beneficjentem programu TEN-E (Trans-European Networks – Energy), który ma na celu rozbudowę i modernizację sieci europejskiej infrastruktury energetycznej. W ramach TEN-E spółka otrzymała dofinansowanie działań przedinwestycyjnych projektu Baltic Pipe. W sumie wartość pomocy finansowej przyznanej w zakresie transeuropejskich sieci transportowych i energetycznych dla tego projektu wynosi 4,31 mln euro.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP