XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

UE i USA razem ws. bezpieczeństwa energetycznego

UE i USA razem ws. bezpieczeństwa energetycznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rada energetyczna UE-USA, która w środę obradowała w Brukseli, zapowiedziała w kontekście wydarzeń na Ukrainie rozważenie nowych, wspólnych wysiłków, by rozproszyć obawy o bezpieczeństwo energetyczne.

"Wydarzenia na Ukrainie powodują, że obawy o bezpieczeństwo energetyczne wysuwają się na pierwszy plan i dowodzą, że konieczne jest jego wzmocnienie w Europie" - czytamy w oświadczeniu po spotkaniu Rady. Uczestniczyli w nim m.in.: szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, unijny komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger oraz sekretarz stanu USA John Kerry, a także jego zastępca ds. energii Daniel Poneman.

W komunikacie powtórzono, że UE i Stany Zjednoczone potępiają bezprawną aneksję Krymu przez Rosję. "UE i Stany Zjednoczone uznały, że nasze obawy o bezpieczeństwo energetyczne i obawy naszych przyjaciół i partnerów stanowią wspólne wyzwanie, i rozważają nowe wspólne wysiłki, by na nie odpowiedzieć" - dodano.

Rada podkreśliła też, że stosunki z Rosją muszą opierać się m.in. na wzajemności, transparentności, otwartości i ciągłej współpracy w celu zapewnienia równych warunków dla bezpiecznych dostaw gazu.

Jednocześnie UE i USA zapewniły o swym wsparciu dla Ukrainy, której pragną pomóc w dywersyfikacji źródeł dostaw gazu, m.in. poprzez zwiększenie możliwości zwrotnego przepływu gazu z zachodu.

Rada jest też bardzo zadowolona z perspektyw eksportu gazu LNG przez USA "w przyszłości", ponieważ na dodatkowych globalnych dostawach skorzysta zarówno Europa, jak i jej strategiczni partnerzy - głosi komunikat.

"Rada także z zadowoleniem przyjęła negocjacje na rzecz wszechstronnej i ambitnej umowy o wolnym handlu (tzw. Transatlantyckie Porozumienie Handlowe i Inwestycyjne - TTIP), których wczesne zakończenie podkreśliłoby znaczenie relacji transatlantyckich" - podkreślono.

UE i USA ucieszyły się też z zapowiedzi spotkania ministrów ds. energii z krajów grupy G7, którzy przedyskutują sposoby wzmocnienia wspólnego bezpieczeństwa energetycznego.

Odnosząc się do przeciwdziałania zmianom klimatu po 2020 r., Rada potwierdziła wolę partnerów ws. działań na rzecz przyjęcia w Paryżu w 2015 r. "protokołu bądź innego instrumentu" z mocą prawną i dotyczącego wszystkich stron. Takie porozumienie zawarte byłoby pod egidą Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC).

W związku z tym Rada z zadowoleniem przyjęła plan na rzecz klimatu prezydenta USA Baracka Obamy oraz prace nad pakietem klimatyczno-energetycznym UE do 2030 r., dotyczące najważniejszych źródeł emisji gazów cieplarnianych w USA i UE.

We wtorek przedstawiciele polskiego ministerstwa gospodarki odbyli rozmowy z amerykańskimi partnerami m.in. w Departamencie Stanu USA i ministerstwie energetyki na temat współpracy energetycznej między Polską a USA, w tym perspektyw eksportu amerykańskiego skroplonego gazu LNG. Polska delegacja podkreśliła, że Amerykanie są bardzo otwarci, ale że istnieją też ograniczenia techniczne - czyli brak infrastruktury do skraplania i eksportu gazu - które uniemożliwiają bardzo szybki eksport gazu do Europy.

Na szczycie UE-USA 26 marca prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że gdy wejdzie w życie negocjowana obecnie umowa handlowa między UE a Ukrainą, wydawanie licencji na eksport LNG dla Europy będzie znacznie łatwiejsze.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE i USA razem ws. bezpieczeństwa energetycznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!