UE może pomóc Ukrainie zapłacić rachunki za gaz

UE może pomóc Ukrainie zapłacić rachunki za gaz
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska przygotowuje pakiet pomocy dla Ukrainy, obejmujący m.in. opłacenie rachunków za gaz z Rosji - poinformował we wtorek komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger. Uznał, że nie ma krótkoterminowego zagrożenia dla dostaw gazu z Rosji do UE.

Zobacz także: Znowu drogi gaz dla Ukrainy. Rosja cofnęła zniżkę

"W tej chwili nie ma powodu do obaw" - powiedział Oettinger, odnosząc się do obaw przed wstrzymaniem dostaw gazu do UE przez terytorium Ukrainy. Zauważył, że zima jest łagodna, a rezerwy gazu w UE są duże. Dodał też, że Rosjanie są zaangażowani w mechanizm wczesnego ostrzegania z UE i "nie mieliśmy dotąd żadnych telefonów z Rosji".

"Mamy jednak obawy o bezpieczeństwo dostaw (gazu) na Ukrainę; w Komisji przygotowujemy w tej chwili pakiet pomocy, gaz jest jego częścią, bezpieczeństwo dostaw gazu, plus płacenie rachunków za gaz. Ukraina musi zapłacić rachunek Gazpromowi, to część naszych kalkulacji" - oświadczył Oettinger.

Komisja Europejska ogłosi w środę pakiet wsparcia finansowego dla Ukrainy. Pomoc, głównie z budżetu UE, może wynieść 1 mld euro.

Oettinger dodał, że niezapłacone ukraińskie rachunki za gaz mogą sięgać 2 mld dolarów, a ukraiński rząd może znaleźć się w jeszcze większych kłopotach, gdy Rosja zdecyduje się z powrotem podnieść cenę gazu ze 186 dolarów za 1000 m sześc. (uzyskaną jesienią w ramach rosyjskiego pakietu pomocy dla Ukrainy, wynegocjowanego jeszcze przez Wiktora Janukowycza) do 400 dolarów.

Komisarz odniósł się też do koniecznych inwestycji w infrastrukturę gazową na Ukrainie, w co mogłyby być zaangażowane Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Światowy.

Oettinger zauważył też, że Krym otrzymuje gaz od reszty Ukrainy i nie jest samowystarczalny. "Uważamy, że Ukraina powinna pozostać jednym rynkiem. Jeśli Ukraina się podzieli, będzie to niekorzystne dla rynku" - powiedział.

Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała we wtorek memorandum o udzieleniu Ukrainie przez Unię Europejską pomocy makroekonomicznej w wysokości 610 mln euro na wypełnienie warunków uzyskania pożyczki z MFW na kwotę 15 mld dolarów. Porozumienie z UE o udzieleniu tej pożyczki podpisano w lutym 2013 roku, ale za rządów prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza nie zostało ono ratyfikowane.

Zgodnie z dokumentem Ukraina otrzyma pomoc w czterech transzach, a ich spłata rozłożona będzie na maksymalnie 15 lat.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zapewnił w poniedziałek na spotkaniu z przedstawicielami europejskiego biznesu w Kijowie, że Ukraina spełni wszystkie wymogi MFW, aby otrzymać kredyt. Według władz Ukrainy kraj potrzebuje na najbliższe dwa lata co najmniej 35 mld dolarów na ratowanie swej wypłacalności.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!