UE: parlamentarna bitwa o gaz

UE: parlamentarna bitwa o gaz
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Parlamencie Europejskim trwa batalia o raport o Gazociągu Północnym. Dziś się okaże, czy niemieckie lobby jest na tyle silne, by zablokować powstanie tego krytycznego dokumentu.

Do projektu raportu zgłoszono aż 189 poprawek. Będą rozpatrywane na rozpoczynającym się dziś w Strasburgu dwudniowym posiedzeniu Komisji Petycji PE, która ma przyjąć raport o skutkach dla środowiska budowy gigantycznego gazociągu przez Morze Bałtyckie, który ma połączyć Rosję z Niemcami. Projekt może pochłonąć nawet 7,5 mld euro - przypomina "Rzeczpospolita".

W pierwotnej wersji - z kwietnia - w dokumencie znalazła się opinia, iż inwestycja ta stwarza zagrożenie dla ekosystemu, a prace na tak dużą skalę w ogóle na Bałtyku nie powinny być prowadzone. Teraz jednak te krytyczne wnioski mogą zostać wykreślone, a wówczas inwestorzy gazociągu - firmy Gazprom, BASF, E.ON i Gasunie - otrzymają skuteczne narzędzie do zdobycia niezbędnych pozwoleń na budowę - czytamy w "Rz".

Dotąd firmy zabiegały o nie bez skutku w krajach nadbałtyckich, które są w większości przeciwnikami projektu. Wśród nich jest także Polska, która od początku, czyli gdy tylko Rosjanie i Niemcy podpisali w 2005 r. umowę w sprawie inwestycji, uważa ją za niekorzystną.

- Stanowisko polskich władz jest niezmienne - mówi "Rz" dyrektor departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Gospodarki Maciej Woźniak. - Gazociąg jest nieekonomicznym projektem, trzykrotnie droższym od inwestycji lądowej. Oznacza to, że surowiec nim dostarczany będzie miał wysoką cenę, co spowoduje wzrost kosztów importu dla całej Unii.

I dodaje, że inwestycja stwarza poważne zagrożenie dla środowiska, bo nie ma precyzyjnych danych co do lokalizacji składowisk broni chemicznej na dnie Bałtyku. - A poza tym nie wiadomo, jaki charakter będą miały i czemu służyły instalacje ułożone równolegle z gazociągiem - mówi "Rz" dyrektor Woźniak.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!