XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ukraina od 703 dni nie kupuje gazu od Rosji

Ukraina od 703 dni nie kupuje gazu od Rosji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ukraina od 703 dni nie kupuje gazu z Rosji, nabywając go od dostawców z państw Unii Europejskiej na swojej zachodniej granicy - poinformowała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na operatora gazociągów Ukrtranshaz.

Rosyjski gaz płynie przez ukraińskie rurociągi jedynie w ramach tranzytu do krajów Europy Zachodniej. Błękitne paliwo na potrzeby Ukrainy, która wydobywa także własny gaz, trafia tu z Polski, Słowacji i Węgier.

Według danych Ukrtranshazu z 28 października dostawcy z Zachodu przekazali Ukrainie w ciągu jednej doby ponad 37 tysięcy metrów sześciennych gazu. W tym samym dniu ukraiński operator gazociągów podał, że w 12 podziemnych zbiornikach zgromadzono niemal 17 miliardów metrów sześciennych tego surowca.

W ub. tygodniu ukraiński wicepremier Wołodymyr Kistion oświadczył, że Kijów mógłby wznowić zakupy gazu od Rosji pod warunkiem, że punkt jego odbioru znajdowałby się na wschodniej, a nie na zachodniej granicy Ukrainy.

We wrześniu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że Kijów chce, by po wygaśnięciu kontraktu z Gazpromem państwa UE kupowały od niego gaz na wschodniej granicy Ukrainy.

- W związku z tym, że kontrakt kończy się w 2019 roku, chcemy z pomocą Unii Europejskiej przeprowadzić rewolucyjną zmianę w organizacji tranzytu gazu - mówił.

Poroszenko wyjaśniał, że Ukraina chce sprzedawać usługi tranzytowe państwom unijnym, a nie Rosji. Europejskie firmy, które nabywałyby rosyjski gaz na wschodniej granicy Ukrainy, mogłyby następnie przechowywać go w ukraińskich zbiornikach podziemnych.

W 2019 roku Rosja ma zamiar ukończyć budowę rurociągu Nord Stream 2, który ma powstać na dnie Bałtyku równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream i prowadzić do Niemiec. Po oddaniu gazociągu do użytku Moskwa zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraina od 703 dni nie kupuje gazu od Rosji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!