XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ukraina: opozycja zablokowała prywatyzację gazociągów

Ukraina: opozycja zablokowała prywatyzację gazociągów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ukraińska opozycja parlamentarna zablokowała w piątek prace Rady Najwyższej w Kijowie, nie dopuszczając do rozpatrzenia projektu ustawy, która miała zezwolić na prywatyzację sieci przesyłowej gazu. Tą siecią gaz tłoczony jest m.in. z Rosji do UE.

Zdaniem opozycji zmiany prawa forsowane przez koalicję, zdominowaną przez prezydencką Partię Regionów, mogłyby doprowadzić do przekazania Rosji kontroli nad ukraińskimi gazociągami.

Obecnie na Ukrainie obowiązuje ustawa z 2007 r., która zakazuje prywatyzacji, sprzedaży i dzierżawy sieci przesyłowych gazu. Zabrania także łączenia magistrali gazowych z innymi przedsiębiorstwami, przekazywania innym podmiotom gospodarczym udziałów w tych magistralach, a także ich dzierżawy oraz leasingu.

Rozwiązania zaproponowane przez rządzącą obecnie większość przewidują, że do podjęcia decyzji o restrukturyzacji spółek-córek państwowego koncernu paliwowego Naftohaz Ukrainy, w tym o ich łączeniu z innymi podmiotami, wystarczyłoby jedynie rozporządzenie rządu.

Uchwalając w 2007 r. ustawę zakazującą prywatyzacji sieci przesyłowych gazu, Rada Najwyższa Ukrainy odpowiedziała na deklarację ówczesnego prezydenta Rosji Władimira Putina, który twierdził, że Kijów jest gotów oddać Rosji część udziałów w swych magistralach gazowych w zamian za dostęp do rosyjskich złóż gazu. Ukraińskie władze z ówczesnym premierem, a dziś prezydentem Wiktorem Janukowyczem wykluczały taką możliwość.

Ukraina i Rosja od wielu miesięcy prowadzą spór o cenę gazu, która - zdaniem Kijowa - jest wyższa od stawek płaconych za ten surowiec przez kraje Europy Zachodniej.

Rosjanie dają do zrozumienia, że gotowi są ustąpić, jednak pod warunkiem przekazania im kontroli nad ukraińskimi gazociągami. Moskwa twierdzi też, że ceny gazu mogłyby być niższe, gdyby Ukraina zgodziła się wejść do Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

Ukraińska sieć przesyłowa gazu ma łącznie 283,2 tys. kilometrów. Jej częścią są 72 tłocznie i 13 podziemnych zbiorników, dostosowanych do przechowywania ponad 32 mld metrów sześciennych gazu.

Ukraińskie gazociągi połączone są z sieciami gazowymi wszystkich sąsiednich państw: Rosji, Białorusi, Mołdawii, Rumunii, Polski, Węgier i Słowacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraina: opozycja zablokowała prywatyzację gazociągów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!