Ukraina prosi o Polskę o pomoc energetyczną

Ukraina prosi o Polskę o pomoc energetyczną
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ukraińcy proszą o pomoc w energetyce. W zamian oferują złoża ropy i gazu. PGNiG i Orlen są jednak ostrożne.

Reprezentanci ukraińskiej proprezydenckiej frakcji liberalnej nie chcą, by ich kraj samotnie stawiał czoła Rosji - pisze "Puls Biznesu". Apelują do unijnych polityków o wypracowanie wspólnej polityki energetycznej i włączenie w nią Ukrainy.

Atmosfera polityczna w tym kraju gęstnieje. W ubiegłym tygodniu Julia Tymoszenko, premier Ukrainy, podpisała z Rosją memorandum, które pozwoli rosyjskiemu Gazpromowi na sprzedaż gazu w tym państwie i da mu możliwość przejmowania ukraińskich spółek handlujących gazem.

Gwarantem bezpieczeństwa wschodniego sąsiada mają być zagraniczni inwestorzy. Eksperci, wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP), opracowują plan współdziałania Polski i Ukrainy w sektorze energetycznym, także na forum Unii Europejskiej — w celu stworzenia jednolitej polityki energetycznej. Zdaniem Mykoły Katerynczuka, wiceszefa komisji podatkowej i celnej przy parlamencie ukraińskim, przewodniczącego Europejskiej Partii Ukrainy (proprezydencki blok Nasza Ukraina), powinien powstać kontrprojekt dla gazociągu północnego (ma przesyłać gaz z Rosji do Niemiec, z pominięciem Polski i Ukrainy), który połączyłby system przesyłu gazu Ukrainy i Unii Europejskiej. To nic nowego. Polska i Ukraina od lat próbują doprowadzić do budowy ropociągu Odessa — Brody — Płock i gazociągu Sarmatia, który tłoczyłby do zachodniej Europy gaz z Azji Środkowej.

— Realizację tych projektów blokuje Rosja. To się zmieni, jeśli Ukraina zostanie włączona do wspólnej polityki energetycznej Unii Europejskiej — twierdzi Mykoła Katerynczuk.

Ukraina zachęca więc zagraniczne — w tym polskie — firmy, by inwestowały na jej terytorium w eksploatację złóż ropy naftowej i gazu.

— Chcemy stworzyć konsorcjum, które eksploatowałoby złoża. Brakuje nam nowoczesnych technologii —mówi Mykoła Katerynczuk.

Inwestorzy na Ukrainie nie mają jednak łatwo.

— To się zmieni, jeżeli przeforsujemy w parlamencie akty prawne, które wprowadzą m.in. otwarty system koncesyjny — podkreśla Mykoła Katerynczuk.

— Potrzebne jest również opracowanie strategii współpracy przez firmy, takie jak np. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), oraz gremia rządowe. ARP chce wspierać działania polskich inwestorów na Ukrainie — dodaje Filip Elżanowski, pełnomocnik zarządu ARP ds. zagranicznych stref ekonomicznych i energetyki.
Łatwo nie będzie

PGNiG nie wyniosło dobrych doświadczeń z ukraińskiego rynku. Jest większościowym udziałowcem ukraińskiej spółki wydobywczej Dewon (36,38 proc. akcji) i nie może wyjaśnić kwestii praw eksploatowanych przez nią złóż.

— Czekamy na nowe prawo, w tym na otwarty system koncesyjny na Ukrainie, co ułatwiłoby nam działalność w tym kraju i pozwoliło ją rozwinąć — mówi Mirosław Dobrut, wiceprezes PGNiG.

Orlen bada możliwości inwestowania na Ukrainie.

— Idea wspólnej polityki energetycznej jest warta rozważenia. Jesteśmy chętni do podjęcia współpracy. Na Ukrainie działamy jako jeden z największych dostawców paliw premium. Już od kilku lat monitorujemy ten rynek pod kątem poszukiwania kolejnych możliwości współpracy. Obecnie wszelkie deklaracje powinny być potwierdzone opiniami rządów obu państw oraz niezależnych ekspertów — twierdzi Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.

Nie doczekaliśmy się na komentarz Ministerstwa Gospodarki w sprawie ewentualnej współpracy energetycznej z Ukrainą.

Kooperacja z Unią może być trudna, bo Rosja trzyma Ukrainę na muszce.

— Musimy uregulować zadłużenie, jakie mamy wobec Rosji z tytułu dostaw gazu. Wynosi ono obecnie 1,7 mld USD — mówi Mykoła Katerynczuk.

A cena rosyjskiego gazu dla Ukrainy ma rosnąć.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraina prosi o Polskę o pomoc energetyczną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!