XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Umowa na budowę falochronu dla gazoportu w Świnoujściu

Umowa na budowę falochronu dla gazoportu w Świnoujściu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

815 mln zł ma kosztować budowa falochronu osłonowego wraz m.in. z torem podejściowym dla powstającego w Świnoujściu gazoportu. W piątek podpisano umowę na wykonanie inwestycji - poinformowała Ewa Wieczorek z Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Zgodnie z umową wyłonione w przetargu konsorcjum wybuduje nowy falochron o długości ok. 3 kilometrów, którego nasada znajdować się będzie w odległości ok. kilometra od istniejącego falochronu wschodniego. Umowa obejmuje również budowę nowego toru podejściowego dla statków, który ma mieć długość ok. 1742 m, szerokość 200 m i głębokość 14,5 m. Powstaną także obrotnice statków.

Planowane jest też dobudowanie do istniejącego falochronu wschodniego ostrogi o długości ok. 255 m, która utworzy wejście do nowego portu zewnętrznego. W basenie portu zewnętrznego powstaną m.in. stanowiska przeładunkowe dla terminalu LNG.

Umowę na budowę podpisali przedstawiciele konsorcjum firm: Boskalis International B.V., HOCHTIEF Construction AG, HOCHTIEF Polska Sp. z o.o., Per Aarsleff A/S, Aarsleff Sp. z o.o. i Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o.; natomiast ze strony inwestora - dyrektor Urzędu Morskiego Andrzej Borowiec. Urząd Morski odpowiada za budowę portu zewnętrznego.

"Roboty budowlane finansowane będą z budżetu państwa w ramach programu wieloletniego +Budowa falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu na lata 2008-2013+" - poinformowała Wieczorek.

"Przekazanie wykonawcy placu budowy ma nastąpić w przyszłym tygodniu, a prace budowlane ruszą najprawdopodobniej na przełomie czerwca i lipca. Przewidywany termin zakończenia prac to grudzień 2012 roku" - powiedziała rzeczniczka.

Rozpoczęcie budowy gazoportu w Świnoujściu, czyli terminalu do odbioru tankowców ze skroplonym gazem LNG, planowane jest na drugą połowę 2010 r., a zakończenie na 30 czerwca 2014 r.

Terminal pozwoli na odbiór do 5 mld m sześc. gazu rocznie, z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m sześc. Do realizacji projektu i eksploatacji obiektu powołano spółkę celową Polskie LNG.

Cała inwestycja to osiem gazociągów o łącznej długości około tysiąca kilometrów, budowa morskiego portu zewnętrznego, falochronu, terminalu przeładunkowego, przyłączenie gazoportu do sieci, jak również trzy magazyny na gaz. Koszty inwestycji szacowane są na około 3-3,5 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umowa na budowę falochronu dla gazoportu w Świnoujściu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!