Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Umowa na dostawy LNG z USA niewielka, ale ważna

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
25-11-2017 12:00 |  aktualizacja: 25-11-2017 22:48
Umowa na dostawy LNG z USA niewielka, ale ważna

PGNiG kupi w umowie 5-letniej gaz LNG od grupy Centrica.

Fot. mat. pras.

Zawarcie przez PGNiG umowy średnioterminowej na dostawy LNG z USA to dobry prognostyk. Kontrakt jest stosunkowo niewielki, ale na jego podstawie można budować doświadczenie w zakresie różnych typów umów, możliwości zawierania kontraktów typu swap, formuł cenowych - mówi WNP.PL Robert Zajdler, partner w Zajdler Energy Lawyers&Consultants, ekspert ds. energetycznych w Instytucie Sobieskiego.

 • PGNiG posiada już doświadczenie w zakresie umów długoterminowych (kontakt z Katarem) i realizuje z powodzeniem dostawy spot.
 • Umowy średnioterminowe są uzupełnieniem tego wachlarza.
 • Polska chce eksportować gaz do sąsiednich krajów. O tym, czy będziemy mogli być eksporterem gazu w regionie, zadecyduje rachunek ekonomiczny. 
Polska chce budować gazociąg Baltic Pipe, mówi się także o rozbudowie terminalu LNG. Pojawia się więc pytanie, czy po realizacji tych inwestycji w Polsce będzie za dużo gazu?

- To zależy od tego, jakie będziemy mieli pomysły na wykorzystanie tego gazu. Konsumpcja krajowa gazu rośnie, ale nie o tyle, aby zagospodarować całą nadwyżkę gazu ziemnego. Konieczne jest poszukiwanie rynków zbytu zarówno w nowych zastosowaniach gazu ziemnego, jak i poza granicami Polski. Ten ostatni kierunek zbytu jest widoczny w deklaracjach polityków - mówi WNP.PL Robert Zajdler, partner w Zajdler Energy Lawyers&Consultants i ekspert ds. energetycznych w Instytucie Sobieskiego.

Ten pomysł może zostać jednak zweryfikowany. Na początku października 2017 r. w Polsce gościła delegacja z Ukrainy i minister energii Ihor Nasałyk mówił, że Ukraina sama chciałaby eksportować gaz, a nie importować go z Polski. Inne państwa mają swoje pomysły na to, skąd sprowadzać będą gaz.

Energetyka gazowa będzie się rozwijać


O tym, czy Polska będzie mogła być eksporterem gazu w regionie zadecyduje rachunek ekonomiczny.

- Drugim miejscem, gdzie gaz może być wykorzystany, jest polska gospodarka. Tutaj są perspektywy do tego, żeby gaz miał większą pozycję w miksie energetycznym. Są tu jednak potrzebne pewne przesądzenia strategiczne w polityce energetycznej państwa, z drugiej strony jest potrzebny także rynek gazu, który spowoduje, że będzie on wyceniany po cenach rynkowych i zaistnieje możliwość gry rynkowej pomiędzy różnymi podmiotami - dodaje Robert Zajdler.

Czytaj także:
Polska energetyka skręca w stronę gazu

Zwraca uwagę, że patrząc na regulacje unijne zauważymy, iż idą one dość mocno w kierunku obniżania emisyjności, co jest korzystne dla gazu.

Kolejnym czynnikiem korzystnym dla rozwoju rynku gazu ziemnego są niewystarczające możliwości wydobywania węgla w Polsce w stosunku do potrzeb, co w dużej mierze jest wynikiem zaniechań inwestycyjnych w górnictwie, a to skutkować może koniecznością szukania alternatywy.

Tutaj gaz może być doskonałym substytutem w stosunku do węgla dla energetyki i ciepłownictwa. Energetyka i ciepłownictwo gazowe z pewnością w Polsce będą się rozwijać. Pytania może budzić tylko kwestia skali.

Ważny rynek gazu

- Nie należy zapominać o tym, że dynamicznie rozwijają się - i będą się rozwijały - energetyka rozproszona i ciepłownictwo rozproszone. Oznacza to, że energetyka i ciepłownictwo nie będą się rozwijały wyłącznie w oparciu o duże bloki - wskazuje Robert Zajdler.

To z pewnością będzie także istotny rynek zbytu gazu.

NA GIEŁDZIE


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 314 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP