XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Umowy energetyczne pod lupą Komisji Europejskiej

Umowy energetyczne pod lupą Komisji Europejskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Państwa UE będą konsultować z Komisją Europejską i ujawniać innym zainteresowanym państwom członkowskim umowy energetyczne z państwami spoza Unii - zdecydowała wczoraj komisja europarlamentu.

- To kolejny krok do wspólnej zewnętrznej polityki energetycznej UE. Musimy mieć pewność, że umowy zawierane przez członków Unii z krajami trzecimi są zgodne z prawem europejskim. A kraje takie jak Rosja nie będą wymuszać niezgodnych z interesem wielu członków UE porozumień - stwierdziła europoseł Lena Kolarska-Bobińska (PO) po głosowaniu nad projektem decyzji złożonym przez Komisję Europejską. Dzięki niej ma powstać mechanizm wymiany informacji o umowach energetycznych państw UE z państwami spoza Unii.

W przyjętych wczoraj poprawkach komisja przemysłu, badań naukowych i energii europarlamentu doprecyzowała zasady oceny przez Komisję umów i ich ujawniania (oprócz danych "wrażliwych") innym zainteresowanym państwom członkowskim.

- KE zbada istniejące umowy energetyczne, w tym gazowe, z państwami trzecimi. Każde nowe porozumienie będzie skrupulatnie badane przez Komisję pod kątem zgodności z prawem konkurencji i zasadami wspólnego rynku - tłumaczy europoseł Konrad Szymański (PiS).

Do stworzenia mechanizmu kontroli umów energetycznych Brukselę zainspirowała wpadka Polski w negocjacjach umowy gazowej z Rosją. Tekst umowy wynegocjowanej przez wicepremiera Waldemara Pawlaka rząd PO-PSL bez dyskusji zatwierdził w lutym 2010 r. Jednak KE oceniła, że umowa jest sprzeczna z prawem unijnym, bo gwarantuje Gazpromowi monopol na tranzyt gazociągiem jamalskim przez Polskę do Niemiec.

Po interwencji Brukseli rządy Polski i Rosji renegocjowały umowę, a w rozmowach uczestniczył szef dyrekcji generalnej KE ds. energii Philip Lowe. Za tym przykładem poszła Litwa i w ostatni poniedziałek Lowe uczestniczył w negocjacjach rządu Litwy z Gazpromem na temat rezygnacji rosyjskiego koncernu z bezpośredniego zarządzania litewskimi gazociągami.

- Nasza wpadka miała kluczowe znaczenie. We wszelkich dyskusjach komisarz UE ds. energii Günther Oettinger przypominał, jaką rolę odegrała Komisja w negocjacjach rządów Polski i Rosji - powiedziała nam europoseł Kolarska-Bobińska.

Kolarska-Bobińska proponowała, by KE miała też wgląd w umowy unijnych firm z firmami spoza UE. Takie jak porozumienie o budowie gazociągu Nord Stream przez Bałtyk z Rosji do Niemiec. Inwestycję tę Gazprom uzgodnił z niemieckimi firmami E.ON i BASF, francuską GDF Suez i holenderską Gasunie. Ale poprawka naszej europoseł nie przeszła.

Teraz tekst decyzji o ujawnianiu umów energetycznych europarlament będzie negocjować z rządami państw Unii Europejskiej.

- Obawiam się, że decyzja zostanie rozwodniona, bo niektóre państwa UE nie są zainteresowane ujawnianiem umów. Chodzi na przykład o Niemcy ze względu na ewentualne przyszłe umowy gazowe z Rosją - powiedziała Kolarska-Bobińska. Podkreśla, że byłby to zły sygnał dla przyszłości wspólnej europejskiej polityki wobec importerów energii.

- Okazałoby się, że interesy poszczególnych państw UE są ważniejsze od wspólnych interesów Unii - stwierdziła europoseł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Umowy energetyczne pod lupą Komisji Europejskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!