Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Unia Europejska ostrożna wobec gazu łupkowego

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
09-03-2011 09:12
Unia Europejska ostrożna wobec gazu łupkowego

- Mając na uwadze ostatnie konkluzje Rady Europejskiej ds. Energii oraz szeroko prowadzoną dyskusję publiczną, uważam, że gaz łupkowy może stać się w dłuższej perspektywie jedną z form dywersyfikacji źródeł energii - mówi europoseł Bogdan Marcinkiewicz (PO).

Jak podkreśla Marcinkiewicz, Unia Europejska nie powinna wywarzać otwartych drzwi, natomiast widzieć, jak wydobycie gazu łupkowego w USA już zrewolucjonizowało tamtejszy rynek energetyczny. Zakładając, że w przyszłości będzie to miało większe konsekwencje dla rynku globalnego, pozyskanie gazu łupkowego powinno być również priorytetem dla Europy, szczególnie że jego zasoby według Drugiego Strategicznego Przeglądu Energetycznego czterokrotnie przekraczają konwencjonalne rezerwy gazu w Unii Europejskiej.
Europoseł PO już od połowy 2010 roku zabiegał o przeniesienie dyskusji o pozyskiwaniu gazu ziemnego ze źródeł alternatywnych (np. z łupków) na poziom europejski.

Pierwszym krokiem było zgłoszenie w Parlamencie Europejskim (PE) oświadczenia pisemnego, ktore uzyskało poparcie 125 posłów z różnych grup politycznych. Uzyskał wówczas przychylność między innymi hiszpańskiego wiceprzewodniczącego PE Alejo Vidal-Quadrasa, sprawozdawcy rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu, który zgodził się być jednym z sygnatariuszy oświadczenia.

Następnym krokiem było skłonienie Komisji Europejskiej do wydania oświadczenia na ten temat. Debata w PE odbyła się 8 marca 2011 roku, w obecności komisarza Oettingera, który przedstawił stanowisko KE.

Oettinger podczas debaty stwierdził: - rozwój gazu łupkowego będzie zależał w pespektywie długoterminowej od dróg transportu, opłacalności inwestycji oraz prognoz cen gazu w Unii Europejskiej i jego udziału w miksie energetycznym państw członkowskich. Gaz łupkowy może stanowić uzupełnienie europejskich zasobów gazu konwencjonalnego, a Polska może stać się tego idealnym przykładem. Gaz łupkowy jest swoistym nośnikiem nadziei w zakresie zmniejszania emisji C02.

Poseł Bogdan Marcinkiewicz inicjuje również wysłuchanie w Komisji Przemysłu, Badań i Energii (ITRE), które miałoby się odbyć w drugiej połowie roku, już za polskiej prezydencji w UE.

Czytaj także: Prof. Lena Kolarska-Bobińska: Polska niech stawia na gaz i OZE
Europoseł Szymański: gaz łupkowy to szansa, której UE nie powinna zmarnowaćSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP