XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Unia grozi palcem rządowi, a oberwie się pewnie PGNiG

Unia grozi palcem rządowi, a oberwie się pewnie  PGNiG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Awantura o dostęp do magazynów gazu rozkręca się na dobre. Brukselę irytuje powolna liberalizacja rynku gazu w Polsce. Kluczem jest dostęp do magazynów - sreber rodowych PGNiG.

Nie ma co owijać w bawełnę. PGNiG na razie powoli realizuje program rozbudowy pojemności magazynowych z obecnych 1,6 mld m sześc. do 2,8 mld m sześc. w 2012 r. Monopolistę zmusza do tego prawo krajowe (które nakłada nań obowiązek zwiększania rezerw strategicznych gazu) oraz unijne dyrektywy gazowe. Zgodnie z nimi, spółka dominująca na rynku musi zapewnić konkurencyjnym firmom dostęp do magazynów. Powinna też wydzielić operatora systemu magazynowego — podmiot, który świadczyłby niezależne usługi magazynowania gazu innym graczom. W naszym kraju żaden z tych wymogów nie działa w praktyce. Według Centrum Informacji o Rynku Energii, Komisja Europejska oceniła taki stan rzeczy surowo i zażąda od polskiego rząd wydzielenie operatora systemu magazynowego - czytamy w "Pulsie Biznesu".

— Prawo energetyczne przewiduje istnienie takiego podmiotu, ale to właściciel magazynów powinien wystąpić z wnioskiem o jego wydzielenie. Zwracaliśmy się do PGNiG, by podjęło działania. Bez rezultatu. Regulator nie ma prawa z urzędu nakazać wydzielenia operatora — mówi dziennikowi przedstawiciel Urzędu Regulacji Energetyki.

To ma się zmienić. Ministerstwo Gospodarki nowelizuje prawo energetyczne tak, by regulator mógł działać z urzędu w tej sprawie.

— Dwa tygodnie temu przesłaliśmy ministerstwu uwagi do projektu nowelizacji. Wkrótce powinna się odbyć konferencja uzgodnieniowa — powiedziano "Pulsowi Biznesu" w URE.

PGNiG ma jednak inne priorytety.

— Jeśli będzie potrzeba, to porozumiemy się z URE i wydzielimy operatora. Problemem nie jest jednak to, czy on będzie czy nie, ale to, że brakuje pojemności magazynowych na potrzeby komercyjnych usług magazynowych. Zabraknie ich również dla samego PGNiG, jeśli będzie musiało zwiększać rezerwy obowiązkowe paliw zgodnie z wymogami prawa — mówi Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Unia grozi palcem rządowi, a oberwie się pewnie PGNiG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!