Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

URE chce, by UOKiK zbadał umowy PGNiG z odbiorcami

Autor: wnp.pl (AH); URE
16-02-2010 07:39

Prezes URE powiadomił UOKiK o możliwości naruszenia prawa konkurencji przez PGNiG. Wątpliwości budzą umowy z odbiorcami gazu, które nie są w ocenie Urzędu zawierana z poszanowaniem prawa równości stron.

URE wyjaśnia na swoich stronach internetowych, że zgodnie z ustawą Prawo energetyczne przedsiębiorstwa powstałe w wyniku rozdzielenia działalności obrotu paliwami gazowymi oraz przesyłu i dystrybucji gazu zobowiązane są do dostosowania umów zawartych przed 1 lipca 2007 r. do wymagań określonych w art. 5 ustawy. Artykuł ten wskazuje na minimalne wymagania co do treści umowy sprzedaży paliw gazowych, ich dystrybucji czy umowy kompleksowej.
Obowiązek dostosowania umów dotyczy m. in. Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. (PGNiG SA).

Urząd odebrał liczne skargi odbiorców, według których oprócz zapisów wymaganych przez ustawę, w projektach umów przygotowanych przez to przedsiębiorstwo znajduje się szereg postanowień niezgodnych z przepisami obowiązującego prawa.

Zastrzeżenia odbiorców paliw gazowych dotyczyły przede wszystkim długości okresu wypowiedzenia umowy, sankcji w przypadku odebrania paliwa gazowego w ilości innej niż wcześniej określona oraz wysokości zabezpieczeń, których ustanowienie przyczynia się do wzrostu kosztów, a tym samym zmniejszenia konkurencyjności przedsiębiorstwa-odbiorcy. Często podkreślanym problemem był brak realnej możliwości negocjacji poszczególnych zapisów projektów umów, mimo że współpraca podmiotów powinna opierać się na zasadzie swobody umów i równości stron stosunku umownego.

W opinii prezesa URE dostosowanie umów powinno odbyć się z poszanowaniem zasady równości stron, reguł dotychczasowej współpracy oraz z uwzględnieniem szczególnej pozycji PGNiG SA na polskim rynku gazowym. Jak podkreśla URE, przedsiębiorstwo to zajmuje pozycję dominującą na rynku i dlatego jego działania powinny być oceniane w świetle tej pozycji. Obecnie odbiorcy gazu nie mają w praktyce możliwości zmiany sprzedawcy i zakupu gazu od innego podmiotu.

Niektóre z propozycji zapisów umownych, proponowanych odbiorcom przez PGNiG SA mogą być analizowane pod kątem naruszenia prawa konkurencji. W opinii Urzędu rozważenia wymaga więc, czy zaproponowanie przez dominujące przedsiębiorstwo omawianych rozwiązań umownych konkretnym odbiorcom nie stanowi przejawu nadużycia pozycji dominującej przez PGNiG, poprzez np. narzucanie uciążliwych warunków umownych. W związku z tym Prezes URE powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o zaistniałej sytuacji.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP