Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

URE: Częściowe uwolnienie cen gazu od 2013 roku

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
04-01-2012 12:38
URE: Częściowe uwolnienie cen gazu od 2013 roku
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Urząd Regulacji Energetyki przygotował i przekazał do konsultacji projekt mapy drogowej uwolnienia cen gazu ziemnego zakładający uwolnienie tych cen dla odbiorców przemysłowych od 2013 roku.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotował projekt mapy drogowej uwolnienia cen gazu i skierował go do rozpatrzenia i konsultacji na forum działającego przy Ministrze Gospodarki zespołu doradczego do spraw liberalizacji rynku gazu. Regulator zapowiedział publikację projektu dokumentu w okolicach końca stycznia tego roku.
Realizacja działań proponowanych w mapie drogowej uwolnienia cen gazu ziemnego ma umożliwić zmianę struktury podmiotowej na rynku gazu ziemnego - obecnie 98 proc. rynku detalicznego kontroluje PGNiG, wykreować publiczny rynek hurtowy obrotu gazem ziemnym, którego dzisiaj nie ma i w końcu uwolnić ceny gazu dla odbiorców przemysłowych od 1 stycznia 2013 roku. Z uzyskanych informacji wynika ponadto, że mapa drogowa uwalniania cen gazu zawiera rozdział dotyczący stworzenia warunków uwolnienia cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych od 2015 roku.

Pierwszym priorytetem przygotowywanej mapy drogowej uwolnienia cen gazu jest jednak stworzenie warunków uwolnienia tych cen dla odbiorców przemysłowych od 2013 roku. Tu osią planowanych działań jest dobrowolne zobowiązanie się PGNiG do przeprowadzenia tzw. programu uwalniania gazu. URE obecnie nie ma narzędzi umożliwiających zobowiązanie PGNiG do przygotowania programu uwalniania gazu, a taki program polega na tym, że podmiot dominujący, czyli w naszym przypadku PGNiG, odsprzedaje część gazu na rynku hurtowym innym podmiotom. W Polsce około 70 proc. konsumowanego gazu ziemnego zużywają odbiorcy przemysłowi. W pierwszej kolejności to ceny dla tych odbiorców mają być uwolnione więc wydaje się, że w ramach programu uwalniania gazu oferta PGNiG na rynek hurtowy powinna być adekwatna do wielkości rynku, na którym ceny mają być uwolnione.

Przygotowanie mapy drogowej uwalniania cen gazu ziemnego to zadaniem prezesa URE wynikające z Polityki energetycznej Polski do 2030 roku. Ten dokument zobowiązuje regulatora do opracowania i opublikowania mapy drogowej dojścia do konkurencyjnego rynku gazu, określającej m.in. działania eliminujące bariery rynkowe i zapewniające faktyczny rozwój rynku gazu, a w tym wprowadzenie rynkowych metod kształtowania cen gazu.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP