XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

URE: decyzja o uwolnieniu cen gazu w hurcie możliwa w II poł. 2012 r.

URE: decyzja o uwolnieniu cen gazu w hurcie możliwa w II poł. 2012 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Decyzja o uwolnieniu cen gazu na rynku hurtowym tego surowca możliwa jest w trzecim lub czwartym kwartale 2012 r. - poinformowała w poniedziałek dyrektor departamentu promocji konkurencji w URE Halina Bownik-Trymucha.

Jak mówiła Bownik-Trymucha podczas Kongresu Petrobiznes w Warszawie, jeżeli rok 2013 potwierdziłby dobre funkcjonowanie rynku hurtowego gazu, to byłaby to przesłanka do zbadania w 2014 r. rynku detalicznego pod kątem jego liberalizacji.

Halina Bownik-Trymucha wyjaśniła, że Urząd Regulacji Energetyki w połowie października br. powinien opublikować wyniki ankiet, przeprowadzonych wśród potencjalnych graczy na rynku gazu. "Opracujemy wytyczne, skonsultujemy je na forum liberalizacji cen gazu, w którym uczestniczy także UOKiK i przekażemy wytyczne do PGNiG. Na ich podstawie PGNiG przygotuje regulamin uwolnienia cen gazu. Jeśli regulamin będzie przygotowany w pierwszym kwartale przyszłego roku, to jest szansa, że potencjalni zainteresowani sprzedażą gazu mogliby przygotować określone wstępne umowy ramowe w połowie 2012 roku, tak, aby nowe umowy i nowe warunki mogły obowiązywać w 2013 roku" - powiedziała Bownik-Trymucha.

W jej opinii dobrze przeprowadzony, efektywny programu uwalniania rynku gazu mógłby być podstawą do podjęcia decyzji przez prezesa URE o uwolnieniu odpowiedniego segmentu rynku. "Gdyby rok 2013 potwierdził dobrze funkcjonujący rynek hurtowy i rozwijającą się liczbę sprzedawców na tym rynku, myślę, że byłaby to dobra przesłanka, by w 2014 r. był rokiem badania rynku gospodarstw domowych i przesłanka do liberalizacji tego rynku" - podkreśliła dyrektor.

Przypomniała, że ceny gazu są regulowane, więc miejscem, na którym mogą się spotkać strony kontraktów jest rynek giełdowy w rozumieniu ustawy o giełdach bądź ustawy o instrumentach finansowych, bo "te dwa rynki nie są objęte ani koncesjonowaniem ani regulowaniem" - przypomniała Bownik-Trymucha.

Wiceprezes PGNiG Sławomir Hinc przyznał, że w przypadku takich zmian na rynku gazu, spółka może stracić część rynku i dlatego jej strategia zakłada w przyszłości sprzedaż gazu za granicę oraz produkcję z niego energii elektrycznej i cieplnej.

"Myślę, że z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że w roku 2012 pojawi się po raz pierwszy sprzedaż przez PGNiG gazu na rynku zagranicznym, czyli wychodzimy z gazem z naszego portfolio na rynki przede wszystkim Niemiec i Holandii, ale także na rynki ościenne" - powiedział Hinc.

Jak dodał wiceprezes, przejęcie przez PGNiG elektrociepłowni w Warszawie jest związane z budową pozycji na rynku wytwarzania energii i ciepła. "Planujemy skupienie się na tych trzech produktach: gazie, energii elektrycznej i cieple. Wydaje się, że to w przyszłości pozwoli zabezpieczyć nasze pozycje, niezależnie od tendencji i dynamiki zmian na rynku hurtowym czy detalicznym w Polsce" - powiedział Hinc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: URE: decyzja o uwolnieniu cen gazu w hurcie możliwa w II poł. 2012 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!