XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

URE: droższy przesył gazu polskim odcinkiem Jamału

URE: droższy przesył gazu polskim odcinkiem Jamału
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost stawek za przesył gazu polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego o 2,7 proc - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. Nowa stawka ma obowiązywać do 31 maja 2011 r.

Wniosek w tej sprawie złożył 19 listopada właściciel magistrali tranzytowej, którą rosyjski gaz płynie do Niemiec, czyli spółka EuRoPol Gaz.

Jak powiedziała Głośniewska, nowa stawka za przesył ma obowiązywać do 31 maja 2011 r. Wcześniej zapowiadano zatwierdzenie stawki na cały przyszły rok. "Po podwyżce stawka za usługę przesyłania gazu polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego wyniesie 1,85 dolara za 1000 m sześc., za 100 km, czyli ok. 5,32 zł" - wyjaśniła.

Według takiej stawki nowy operator (należący do Skarbu Państwa Gaz-System) będzie mógł oferować przesył gazu magistralą wszystkim zainteresowanym firmom. Jedną z nowych usług może być tzw. rewers wirtualny, czyli możliwość odbioru gazu zakupionego w Niemczech z dostaw z kierunku wschodniego.

Wcześniej z polskiej części tranzytowego Jamału korzystali właściciele i do niedawna operatorzy magistrali, czyli akcjonariusze spółki EuRoPol Gaz - firmy Gazprom i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które mają po 48 proc. udziałów, oraz Gas-Trading, który ma 4 proc.

17 listopada URE ustanowił Gaz-System operatorem polskiego odcinka jamalskiej rury, wcześniej EuRoPol Gaz i Gaz-System podpisały umowę w tej sprawie. Gaz-System będzie zarządzać wolnymi mocami gazociągu i podpisywać nowe umowy przesyłowe z zainteresowanymi firmami. Natomiast wnioski do Urzędu o ustalenie taryfy na przesył gazu tą magistralą, jako właściciel koncesji na przesył, nadal będzie składać EuRoPol Gaz.

Kwestia zagwarantowania swobodnego dostępu do polskiej części Jamału stronom trzecim stała się punktem zapalnym zakończonych w październiku polsko-rosyjskich negocjacji gazowych. Niezależności operatora tego gazociągu domagała się Komisja Europejska. W rezultacie zapis w sprawie przekazania przez EuRoPol Gaz zarządzania polską częścią Jamału Gaz-Systemowi znalazł się w podpisanym polsko-rosyjskim porozumieniu gazowym. Uzgodniono też, że taryfa tranzytowa dla rosyjskiego gazu będzie obliczana tak, by zapewnić roczny zysk netto EuRoPol Gazu na poziomie 21 mln zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: URE: droższy przesył gazu polskim odcinkiem Jamału

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!