PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

URE robi kolejny krok w kierunku uwolnienia rynku gazu

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
24-07-2012 16:35
URE robi kolejny krok w kierunku uwolnienia rynku gazu

Kopalnia gazu Jasionka.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Prezes URE zatwierdził opracowaną przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. Instrukcję Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (IRiESP). Projekt instrukcji był wcześniej poddany konsultacjom z uczestnikami rynku.

- Instrukcja będzie obowiązywać od 1 grudnia 2012 roku. IRiESP wprowadza wiele nowych rozwiązań mających na celu ułatwienie dostępu do sieci przesyłowej zainteresowanym podmiotom oraz dostosowuje zasady rynkowe wprost do wymagań tzw. III Pakietu Energetycznego. Rozwiązania wdrożone w nowej instrukcji umożliwią szybszy rozwój wolnego rynku gazu w Polsce. Obrót gazem na giełdzie będzie ułatwiony dzięki wprowadzeniu w instrukcji „wirtualnego punktu”. Rozwiązania zawarte w instrukcji oraz te wprowadzone przez TGE umożliwią sprzedaż oraz zakupu paliwa gazowego na giełdzie po cenach ustalanych na zasadach rynkowych i przy zachowaniu pełnej anonimowości transakcji - mówi portalowi wnp.pl Wojciecha Kowalski, członek zarządu Gaz-System.
IRiESP wprowadza zmianę formy kontraktowania usług przesyłowych. Każdy podmiot korzystający z usług przesyłowych będzie zawierał z Gaz-System tylko jedną umowę, która będzie miała charakter ramowy i będzie stanowiła podstawę do występowania do operatora z wnioskami o możliwość korzystania z wybranych przez klientów punktów wejścia lub wyjścia. Wzór umowy oraz odpowiednie formularze będą opublikowane na stronie internetowej spółki.
 
Instrukcja wprowadza również w systemie gazu wysokometanowego punkt wirtualny, czyli miejsce bez fizycznej lokalizacji w systemie przesyłowym, w którym następuje obrót paliwem gazowym. Daje to możliwość sprzedaży oraz zakupu paliwa gazowego już znajdującego się w sieci przesyłowej. Takie transakcje będą mogły być realizowane również na giełdzie gazu, która jest w fazie organizacji przez Towarową Giełdę Energii SA. Pozwoli to na kształtowanie cen przy zachowaniu pełnej anonimowości transakcji w wyniku sprzedaży i zakupu paliwa gazowego przez uczestników rynku, w tym odbiorców końcowych, po cenach rynkowych odpowiadających równowadze popytu i podaży. Zasady zawierania transakcji  będzie  określał Regulamin obrotu Rynku Towarów Giełdowych Towarowej Giełdy Energii S.A.  po zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego.
 
Wprowadzenie wirtualnego punktu wejścia/wyjścia otwiera drogę do stworzenia w Polsce giełdy gazu, ale także umożliwi przeprowadzanie transakcji zawieranych na rynku pozagiełdowym oraz transakcji prowadzonych przez Gaz-System na rynku bilansującym.

- Gaz-System, jako operator systemu przesyłowego, będzie odgrywał istotną rolę w zorganizowaniu giełdowego obrotu gazem. Dla spółki wiąże się to także z wewnętrznym przeorganizowaniem pracy służb dyspozytorskich oraz handlowych w związku z wprowadzeniem w instrukcji nowych narzędzi, których dotychczas nie stosowaliśmy. Musimy teraz przygotować wewnętrznie organizację do obsługi klientów i zarządzania pracą systemu przesyłowego zgodnie z nowymi zasadami opisanymi w instrukcji – wyjaśnia Kowalski.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP