PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

URE uwalnia ceny gazu dla największych odbiorców

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
23-07-2013 16:05
URE uwalnia ceny gazu dla największych odbiorców
Fot. PTWP

Prezes URE stwierdził w komunikacie , że wraz z wejściem w życie tzw. giełdowego obliga gazowego, powstaną warunki do uwolnienia cen sprzedaży gazu dla odbiorców końcowych, którzy zużyli co najmniej 25 mln m3 gazu w poprzednim roku kalendarzowym.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) opublikował 23 lipca komunikat prezesa URE w sprawie harmonogramu zwolnienia przedsiębiorstw energetycznych posiadających koncesje na obrót paliwami gazowymi lub obrót gazem ziemnym z zagranicą z obowiązku przedkładania do zatwierdzenia taryf dla paliw gazowych w zakresie sprzedaży gazu ziemnego wysokometanowego do odbiorców innych niż odbiorcy w gospodarstwie domowym.
W komunikacie tym Marek Woszczyk, prezes URE, stwierdził, że wraz z wejściem w życie przepisów gwarantujących objęcie obowiązkiem publicznej sprzedaży co najmniej 30 proc. gazu ziemnego, wysokometanowego, wprowadzanego do sieci przesyłowej, zaistnieją warunki dla zwolnienia przedsiębiorstw energetycznych posiadających koncesje na obrót paliwami gazowymi lub obrót gazem ziemnym z zagranicą z obowiązku przedkładania do zatwierdzenia taryf dla paliw gazowych w zakresie sprzedaży gazu ziemnego wysokometanowego do odbiorców końcowych, przyłączonych do sieci przesyłowej lub sieci dystrybucyjnej gazu wysokometanowego, którzy zużyli co najmniej 25 mln m³ gazu wysokometanowego w poprzednim roku kalendarzowym oraz do przedsiębiorstw energetycznych nabywających gaz ziemny wysokometanowy na potrzeby wykonywania działalności w zakresie przesyłania, dystrybucji, magazynowania, skraplania lub regazyfikacji gazu ziemnego.

Prezes URE poinformował ponadto, że decyzje indywidualne o zwolnieniu z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia będą wydawane po dniu wejścia w życie obowiązku sprzedaży gazu ziemnego na giełdzie towarowej, wszystkim przedsiębiorstwom energetycznym posiadających koncesje na obrót paliwami gazowymi lub obrót gazem ziemnym z zagranicą, na ich wniosek.

Regulator poinformował również, że zwiększenie obowiązku publicznej sprzedaży gazu wysokometanowego do poziomu 40 proc. a następnie 55 proc. gazu wprowadzonego do sieci przesyłowej, dawać będzie podstawy do zwolnienia z obowiązku zatwierdzania taryf dla pozostałych grup komercyjnych odbiorców gazu wysokometanowego.

Podał, że po zwiększeniu obowiązku sprzedaży na giełdzie do poziomu 40 proc. gazu wysokometanowego wprowadzonego do sieci przesyłowej zwolnienie może objąć dużych odbiorców gazu wysokometanowego (tj. odbiorców zużywających powyżej 2,5 mln m3 gazu rocznie), natomiast po wprowadzeniu obowiązku na poziomie 55 proc. oraz przy jednoczesnym rozwoju pozagiełdowego hurtowego rynku gazu (OTC) ‐ pozostałych odbiorców przyłączonych do sieci gazu wysokometanowego, nie będących gospodarstwami domowymi.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP