URE: uwolnienie rynku gazu to dywersyfiakcja dostaw

URE: uwolnienie rynku gazu to dywersyfiakcja dostaw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dopuszczenie wolnej konkurencji do rynku gazu może zapewnić dywersyfikację dostaw surowca i bezpieczeństwo energetyczne - mówi w wywiadzie dla "Parkietu" Marek Woszczyk, wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Zapytany o taryfę URE na gaz ziemny dla PGNiG wiceprezes Woszczyk zdradził, że można oczekiwać kilkunastoprocentowego wzrostu cen hurtowych gazu ziemnego. Jednocześnie wyraził nadzieję, że poznamy ją jeszcze w tym tygodniu.

Za opóźnienia w zatwierdzaniu taryf Marek Woszczyk wini PGNiG, które poprzez swoje żądania zbyt wysokich podwyżek wydłuża postępowanie administracyjne.

W wywiadzie dla dziennika wiceprezes URE zapewnił, że celem Urzędu jest równoważenie interesów sektora i odbiorców, przy czym nikt nie jest faworyzowany. Zwrócił jedynie uwagę, że w postępowaniu nikt nie reprezentuje odbiorców i ich interesów. Z tego też względu regulator muysi reprezentować konsumentów gazu.

Zapytany o rozwiązania, które przyspieszyłyby zatwierdzanie taryf, Woszczyk wskazał wprowadzenie rachunkowości regulacyjnej, co jego zdaniem ułatwiłoby pracę. - Dla spółek starających się o zatwierdzanie taryf wiązałoby się to z koniecznością ewidencji kosztów i przychodów na potrzeby postępowania administracyjnego. Sprawozdanie podlegałoby audytowi, co czyniłoby je w pełni wiarygodnym - wyjaśnia w "Parkiecie" wiceprezes.

Oprócz tego wiceprezes wymienił jeszcze dbałość o jakość przepisów dotyczących zasad stanowienia taryf, gdyż, jak argumentował, od tego zależy, czy ocena taryfy na jej zgodność z tymi przepisami, będzie przebiegać sprawnie.

Na pytanie dziennika o termin uwolnienia rynku gazu, wiceprezes URE powiedział, że zgodnie z obowiązującym od marca 2007 r. dokumentem "Polityka dla przemysłu gazu ziemnego", opracowanego przez Ministerstwo Gospodarki, najpierw musi zostać zapewniona dywersyfikacja dostaw surowca. Dopiero potem może nastąpić liberalizacja polegająca m.in. na dopuszczeniu do rynku gazu wielu firm.

- Coraz częściej pojawiają się jednak głosuy, że należy zacząć od liberalizacji, bo dzięki niej pojawią się nowi dostawcy, którzy będą dostarczać surowiec i w ten sposób dywersyfikacja stanie się faktem - mówi w "Parkiecie".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: URE: uwolnienie rynku gazu to dywersyfiakcja dostaw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!