URE wciąż nieugięta wobec PGNiG?

URE wciąż nieugięta wobec PGNiG?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PGNiG chce o 28 proc. podnieść cenę gazu od kwietnia. Urząd Regulacji Energetyki uważa podwyżkę za wygórowaną, bez tej zgody nie będzie wzrostu cen

W poniedziałek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przesłało do URE nową propozycję cennika. W poprzednim, złożonym do akceptacji Urzędu w zeszłym miesiącu, firma domagała się wzrostu ceny gazu o 33,7 proc. Teraz skorygowała wniosek o ponad 5 proc. Zobacz więcej: PGNiG chce podwyżki cen gazu już o mniej niż 30 proc.

- Ta propozycja jest nadal powyżej oczekiwań Urzędu - powiedział "Rzeczpospolitej" szef URE Mariusz Swora. - Mamy wiele wątpliwości co do tego wniosku.

Wątpliwości URE to zła wiadomość dla PGNiG. Oznaczają bowiem, że spółkę czekają jeszcze trudne negocjacje z Urzędem i nie ma żadnej pewności, że uda się je zakończyć w tym tygodniu. Formalnie prezes URE powinien zaakceptować w ciągu tygodnia wniosek PGNiG, by firma mogła podnieść ceny od 1 kwietnia.

Choć w końcowym rachunku dla odbiorców koszt zakupu samego gazu stanowi około połowy, to i tak podwyżka proponowana przez firmę byłaby bardzo znacząca. Spółka argumentuje, że znacząco wzrosły jej koszty importu gazu, a sprowadza z zagranicy trzy czwarte surowca (reszta pochodzi z krajowych złóż i jest znacznie tańsza niż import) - czytamy w "Rz".

W czasie gdy PGNiG spiera się z Urzędem Regulacji, Ministerstwo Finansów przygotowuje wprowadzenie akcyzy na gaz sprężony do samochodów, a minister skarbu zastanawia się, jak na jego pozycję w spółce wpłynie udostępnienie akcji pracowniczych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!