URE zaakceptował umowę między Gaz-System a EuRoPol Gazem

URE zaakceptował umowę między Gaz-System a EuRoPol Gazem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wynegocjowaną umowę, na podstawie której Gaz-System będzie zarządzał polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, pozytywnie zaopiniował Urząd Regulacji Energetyki - poinformowała PAP rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska. Informację potwierdził resort gospodarki.

Wynegocjowaną umowę, na podstawie której Gaz-System będzie zarządzał polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, pozytywnie zaopiniował Urząd Regulacji Energetyki - poinformował PAP Gaz-System. Dzięki temu rząd być może we wtorek zatwierdzi porozumienie gazowe z Rosją.

"URE w środowej opinii nie wniósł zastrzeżeń do wynegocjowanej umowy" - powiedziała rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska. Dodała, że umowa operatorska zostanie teraz przekazana do zatwierdzenia przez radę nadzorczą i walne zgromadzenie Gaz-Systemu. Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System w 100 proc. należy do Skarbu Państwa.

Także resort gospodarki w komunikacie przesłanym w środę PAP potwierdził, że Urząd Regulacji Energetyki nie zgłosił zastrzeżeń do umowy. "Podpisanie umowy operatorskiej nastąpi niezwłocznie po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych. Po spełnieniu tych formalności polsko-rosyjska międzyrządowa umowa dot. dostaw gazu do Polski zostanie przyjęta przez Radę Ministrów" - czytamy.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w środę w TVN24, że prawdopodobnie we wtorek rząd zatwierdzi porozumienie z Rosją, następnie zostanie ono podpisane z rządem rosyjskim. "Jest otwartość, i ze strony polskiej, i ze strony rosyjskiej, żeby to zakończyć najszybciej jak to możliwe. Spółki (Gaz-System i EuRoPol Gaz - PAP) podpisują teraz umowę, bo dzisiaj Urząd Regulacji Energetyki wydał opinię, że wszystko jest w porządku" - powiedział Pawlak.

Jak wyjaśniło PAP Centrum Informacyjne Rządu, podpisana przez spółki umowa operatorska będzie włączona do uzgodnionego w niedzielę w Moskwie tekstu międzyrządowego porozumienia ws. zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Taki łączny dokument zatwierdzi rząd; dopiero potem porozumienie podpiszą rządy Rosji i Polski.

W środę premier Donald Tusk powiedział, że rząd przyjmie w trybie obiegowym porozumienie ws. zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski, gdy tylko URE przedstawi swoją opinię nt. umowy operatorskiej.

Chodzi o przejęcie zarządzania polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, który transportuje rosyjski gaz przez terytorium Polski do Niemiec. Do tej pory jego operatorem był należący głównie do PGNiG i Gazpromu - EuRoPol Gaz. Unia Europejska wymaga, by operatorzy gazociągów transportowych byli niezależni i zapewniali dostęp stron trzecich do usług przesyłu.

W niedzielę w Moskwie uzgodniono projekt międzyrządowego porozumienia między Polską a Rosją w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski o ok. 2 mld m sześc. rocznie. Zapowiedziano wówczas, że zostanie ono sfinalizowane, gdy umowę operatorską ws. zarządzania gazociągiem jamalskim uzgodnią Gaz-System i EuRoPol Gaz.

Spółki parafowały umowę w poniedziałek. Następnie dokument został przekazany do zaopiniowania przez URE pod kątem zgodności z przepisami krajowymi i unijnymi. "W tym zagwarantowania swobodnego dostępu do wolnych przepustowości w gazociągu dla zainteresowanych podmiotów" - wyjaśniła Polkowska.

Na podstawie umowy Gaz-System będzie operatorem gazociągu jamalskiego na terenie Polski, a jego właścicielem pozostanie EuRoPol Gaz. "Konieczność wyznaczenia operatora na gazociągu jamalskim w Polsce wynika z wytycznych Unii Europejskiej w zakresie równego dostępu wszystkich podmiotów do infrastruktury przesyłowej oraz polskiego Prawa energetycznego" - podkreśliła Polkowska.

URE nie skomentował w środę PAP informacji dot. umowy operatorskiej.

Dodatkowe dostawy gazu rządy Polski i Rosji negocjują już od ub.r. Chodzi o zwiększenie dostaw o ok. 2 mld m sześc. rocznie; na początku ub.r. surowiec do Polski przestał przesyłać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo.

Na początku roku, gdy międzyrządowe porozumienie z Rosją ws. zwiększenia dostaw było już wynegocjowane, uwagi związane z operatorem zgłosiła KE. W związku z tym Polska wstrzymała podpisanie dokumentu.

Żeby doszło do zwiększenia dostaw gazu do Polski, porozumienie muszą podpisać nie tylko rządy Polski i Rosji. Obowiązującą umowę muszą także opatrzyć handlowym aneksem PGNiG i spółka zależna od Gazpromu - Gazprom Export.

Czytaj też: Tusk: rząd zaakceptował umowę gazową z Rosją
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: URE zaakceptował umowę między Gaz-System a EuRoPol Gazem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!