XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Utrudnienia dla rosyjskiego Gazpromu

Utrudnienia dla rosyjskiego Gazpromu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska będzie jednak chronić swoje gazociągi. Brytyjczykom i Niemcom nie udało się wykreślić tzw. klauzuli Gazpromu z nowej dyrektywy energetycznej.

Jeszcze dwa miesiące temu tylko Polska otwarcie wypowiadała się za zachowaniem klauzuli państw trzecich w projekcie dyrektywy energetycznej. Dyplomatyczne zabiegi spowodowały jednak, że w piątek w Luksemburgu na radzie unijnych ministrów gospodarki oficjalnie poparło nas już siedem innych państw, wśród nich m.in. Belgia, Austria i Szwecja - czytamy w "Rzeczpospolitej".

- Super, że pakiet energetyczny przeszedł w takiej formie - cieszył się wiceminister gospodarki Marcin Korolec.

Przygotowany przez Komisję Europejską zapis przewiduje ograniczenia dla inwestorów zagranicznych, którzy chcą kupować większościowe pakiety w spółkach zajmujących się przesyłem energii na terenie UE. Potocznie nazwano go klauzulą Gazpromu, bo może ograniczyć interesy tego giganta rosyjskiego. Jako koncern zaangażowany jednocześnie w produkcję i przesył energii Gazprom będzie miał w przyszłości kłopoty, żeby dostać zgodę na inwestycje na unijnym rynku. Unia Europejska zamierza bowiem wprowadzić nakaz rozdziału produkcji od przesyłu dla swoich przedsiębiorstw i prawdopodobnie będzie tego samego wymagała od firm z krajów trzecich - wyjaśnia "Rz".

Przeciw tej klauzuli najgłośniej protestowały w piątek Wielka Brytania i Niemcy. Ta pierwsza – bo jest zwolennikiem maksymalnej swobody przepływu kapitału. Niemcy z kolei nie chcą naruszać swoich dobrych relacji z Moskwą i samym Gazpromem. – Grupa krajów przeciwnych klauzuli okazała się zbyt mała, żeby ją wykreślić z dyrektywy – mówi polski dyplomata. Jednak na tyle duża, by we wnioskach końcowych z wczorajszej rady ministrów uznać, że istnieją wątpliwości i trzeba zapis sprecyzować. – Może być trochę osłabiony. Ale na pewno się go nie usunie – mówią dyplomaci.

Po wielu godzinach dyskusji ministrowie uzgodnili główne zasady organizacji rynku energii. Zgodnie z oczekiwaniami linia podziału w czasie piątkowej dyskusji przebiegała między mniejszością na czele z Francją i Niemcami a większością z drugiej strony. Berlin i Paryż sprzeciwiły się propozycji Komisji Europejskiej podziału koncernów energetycznych tak, aby jedna firma nie mogła kontrolować zarówno produkcji, jak i przesyłu. Dla Niemiec to kwestia przyszłości koncernów takich, jak E.ON czy RWE, choć paradoksalnie te firmy same zastanawiają się nad sprzedażą aktywów przesyłowych. Dla Francji stawką jest koncern EDF. Oba kraje uważają, że zintegrowane pionowo kolosy to narodowe dobra, służące do światowej ekspansji gospodarczej. Mniejsze znaczenie ma dla nich podnoszony przez Brukselę argument niższych cen i bogatszej oferty energetycznej dla konsumentów, która niewątpliwie będzie efektem rozbicia wielkich koncernów - czytamy w "Rz".

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Utrudnienia dla rosyjskiego Gazpromu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!