Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Utrzymywanie rezerw gazu za granicą nie pozostanie bez konsekwencji dla rynku

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
31-08-2011 12:42

Przyjęcie przez sejmową Komisję Gospodarki projektu nowej ustawy o zapasach obowiązkowych gazu to pierwszy krok do drastycznych zmian, jakie dotkną polski system gazowy. Ekspert rynkowy Aleksander Zawisza przestrzega jednak przed możliwymi konsekwencjami takich zmian, a przede wszystkim zniesienia obowiązku przechowywania zapasów na terenie Polski.

- Jeżeli obowiązek zostanie zniesiony to po pierwsze nastąpi spadek popytu na pojemności magazynowe, po drugie uzasadnienie budowy „interkonektorów” z RFN o większych przepustowościach zostanie dodatkowo wzmocnione o kolejny argument i po trzecie nastąpi transfer miejsc pracy i wysokości płaconych podatków w sektorze gazowym do państw sąsiadujących a przede wszystkim RFN – wylicza Zawisza.
Zauważa on, iż poza granicami RP przetrzymywane będą nie tylko zapasy obowiązkowe ale także operacyjne (sezonowe), co oznaczało będzie, że dalsza jakakolwiek rozbudowa podziemnych magazynów gazu w RP zostanie zastopowana na wiele lat, gdyż polski rynek obsługiwany będzie w pewnym stopniu przez magazyny zlokalizowane na terenie Niemiec.

Inna budząca wątpliwości kwestia to przyzwolenie by z tworzenia zapasów zwolnione były podmioty dokonujące importu „na własny użytek” czyli takie, które następnie nie będą odsprzedawały zakupionego gazu. – Jak wiadomo coraz więcej elektrowni i elektrociepłowni będzie opalanych gazem. Jeżeli sam PGNiG, PGNiG i Gazprom czy też inne podmioty działające na rynku energetycznym wybudują w ramach przez siebie prowadzonej działalności 1000, 2000 czy 3000 MW opalanych gazem ziemnym to, jeżeli będą importerami gazu jaki będzie spalany w blokach gazowych, nie będą musieli od tych wielkości importu tworzyć zapasów obowiązkowych, gdyż gaz ten będzie przeznaczony na ich własne potrzeby – przewiduje. Liczba takich podmiotów może znacząco wzrosnąć w momencie, gdy zostaną uruchomione terminale LNG w Świnoujściu i ewentualnie w Trójmieście. – Kiedy powstanie sytuacja kryzysowa czy to na skutek mroźnej zimy, awarii gazociągów czy kolejnego tzw. ”kryzysu gazowego” wtedy po raz kolejny okaże się, że magazynów jest za mało, albo nie ma w nich gazu bo ci, którzy importują na tzw. własne potrzeby, nie mieli obowiązku tworzyć odpowiednich rezerw. Należy zauważyć, że tam, gdzie są zapasy obowiązkowe – Włochy, Dania, Węgry, Hiszpania nie ma takich wyjątków – argumentuje Aleksander Zawisza.

Zdaniem naszego rozmówcy władze Rzeczpospolitej Polskiej w obecnej sytuacji powinny podejmować dalsze starania dyplomatyczne, mające na celu przekonanie Komisji Europejskiej do faktu, że obecnie pojemności magazynowe na gaz w Polsce są rozbudowywane oraz że w ciągu 1–2 lat zostaną udostępnione zainteresowanym stronom.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP