PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Uwagi ministerstw do projektu podatków od gazu i ropy

Autor: PAP
03-04-2013 17:16
Uwagi ministerstw do projektu podatków od gazu i ropy
Fot. PTWP

Zakończyło się nadsyłanie uwag do projektu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym i zmianie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Najwięcej zastrzeżeń ministerstw budzi wysokość obciążeń podatkowych dla firm wydobywczych i poszukiwawczych.

Projekt ustawy przygotowało pod koniec lutego Ministerstwo Finansów, a następnie rozesłało go do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Swoje uwagi zgłosiły poszczególne resorty i urzędy.
Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski zwrócił przede wszystkim uwagę na to, że po wejściu w życie nowej ustawy, wydobycie węglowodorów w Polsce będzie objęte, co najmniej siedmioma typami podatków i opłat: specjalnym podatkiem węglowodorowym, podatkiem od wydobycia niektórych kopalin, podatkiem dochodowym od osób prawnych, podatkiem od nieruchomości, opłatami za użytkowanie górnicze, opłatami eksploatacyjnymi oraz udziałem Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE) w zyskach z wydobycia.

"Istnieje obawa, iż efektywna stopa podatku (Government Take) może być wyższa, niż 40 proc. zakładane w uzasadnieniu do projektu ustawy" - napisał Budzanowski w swoich uwagach.

Minister poinformował, że według analiz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, średni poziom obciążeń fiskalnych dla PGNiG wzrósłby o ponad 1,2 mld zł rocznie. Dla porównania całkowity zysk netto Grupy Kapitałowej PGNiG za 2012 r. wyniósł 2,23 mld zł, a zysk segmentu Poszukiwania i Wydobycia - 1,35 mld zł. To oznacza, że dodatkowe obciążenia podatkowe obniżyłyby zysk netto Grupy Kapitałowej PGNiG o ponad 50 proc., a wynik operacyjny segmentu Poszukiwań i Wydobycia - o blisko 90 proc. - wyliczył Budzanowski.

Wiceminister środowiska Piotr Woźniak zaproponował rozwiązanie, które miałoby zapewnić, że poziom obciążeń podatkowych przy wydobyciu węglowodorów faktycznie nie przekroczy 40 proc. zysków brutto. Takim rozwiązaniem miałaby być zerowa stawka specjalnego podatku węglowodorowego, obok zaproponowanych przez MF stawek 12,5 proc. i 25 proc. W efekcie firmy miałyby nie płacić tego podatku, gdyby suma wszystkich obciążeń przekroczyła 2,1-krotność rocznego podatku dochodowego.

Według prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Marka Woszczyka, nowa ustawa wpłynie nie tylko na finanse firm wydobywczych, ale przede wszystkim spowoduje wzrost cen gazu ziemnego. Jego zdaniem po wprowadzeniu specjalnego podatku węglowodorowego i zarazem rozszerzeniu zakresu opodatkowania podatkiem od wydobycia niektórych kopalin ceny hurtowe gazu "z pewnością ulegną zwiększeniu, prawdopodobnie o pełną kwotę pokrywającą koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo z omawianego tytułu" - napisał Woszczyk.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


32 875 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

744 942 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP