Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W końcu sukcesy PGNiG w Egipcie

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
18-04-2013 10:14
W końcu sukcesy PGNiG w Egipcie
Fot. Fotolia

Rewolucja w Egipcie wstrzymała prace naszych gazowników z PGNiG. Na szczęście chyba najgorsze już poza spółką. PGNiG wywierciło już 1200 m otworu poszukiwawczego na koncesji poszukiwawczej Bahariya znajdującej się na terenie Pustyni Zachodniej w Egipcie.

Planowana głębokość otworu "Bahariya X4" wynosi 2300 metrów. Teren poszukiwań znajduje się ok. 160 km od Kairu. Decyzja o lokalizacji wiercenia została poprzedzona wykonaniem badań grawimetrycznych oraz sejsmiki 2d.
Zakończenie wiercenia planowane jest na koniec przyszłego tygodnia. Wtedy też rozpocznie się przeprowadzanie testów, które pozwolą na określenie potencjalnych zasobów węglowodorów.

Rozpoczęcie wiercenia kolejnego odwiertu, o podobnej głębokości, na tym samym obszarze koncesyjnym planowane jest na początek maja.

Koncesja Bahariya, ma powierzchnię 4414,4 km2. Przetarg na jej eksploatację spółka wygrała w 2007 r. Koncesja została przyznana na osiem lat.

PGNiG SA w pierwszym okresie poszukiwawczym zgodnie z wymogami koncesyjnymi wykonała badania grawimetryczne, oraz 2300 km sejsmiki 2D. Wywiercenie dwóch otworów poszukiwawczych będzie stanowiło wypełnienie zobowiązań PGNiG w stosunku do pierwszego etapu poszukiwań i umożliwi przejście do kolejnej fazy.

PGNiG SA jest jedynym operatorem na koncesji i posiada 100 proc. udziałów. Zobowiązania finansowe na wykonanie prac w pierwszej fazie poszukiwawczej wynoszą 25 milionów dol.

Zgodnie z umową koncesyjną w przypadku komercyjnego odkrycia węglowodorów do ich eksploatacji zostanie powołana spółka celowa typu joint-venture pomiędzy Egyptian General Petroleum Corporation, a PGNiG SA.

W 2013 roku PGNiG zamierza przeznaczyć na inwestycje w segmencie poszukiwanie i wydobycie ok. 2,4 mld zł. Znaczący wzrost środków finansowych ma związek z realizacją strategicznego celu, jakim jest wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej z własnych złóż. W Polsce spółka planuje poszukiwanie gazu zarówno ze złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych (typu shale gas).

W 2013 roku PGNiG planuje prowadzenie prac wiertniczych w 33 otworach. W ramach poszukiwania złóż konwencjonalnych Spółka planuje wiercenie 20 otworów, na co zamierza przeznaczyć ok. 360 mln zł. Natomiast w poszukiwaniu złóż niekonwencjonalnych (gazu z łupków) planowane jest wiercenie 13 otworów (przewidywane nakłady inwestycyjne wynoszą ok. 500 mln).

PGNiG będzie również kontynuować prace poszukiwawcze poza granicami kraju. Znaczną część środków finansowych Spółka zamierza zainwestować w zagospodarowanie złóż i odwiertów oraz modernizację i rozbudowę istniejących kopalni gazu ziemnego (ok. 960 mln zł).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP