XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W kwietniu br. umowy między polskim spółkami ws. łupków

W kwietniu br. umowy między polskim spółkami ws. łupków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Umowy pomiędzy polskimi spółkami, które maja wspólnie poszukiwać gazu łupkowego, powinny zostać podpisane w kwietniu 2012 r. - powiedział w piątek minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski.

"Dzisiaj gaz na rynku amerykańskim oferowany jest za kwotę 85 dolarów (za 1 tys. m sześc. - PAP). Jakim prawem polski odbiorca przemysłowy, polski odbiorca indywidualny ma płacić za ten gaz 500 dolarów. Na to pozwolić nie możemy. Jeśli jest szansa na to, aby zintensyfikować działania i wyrównać szanse polskiego przemysłu wobec konkurencji europejskiej (...) to możemy to zrobić tylko tu i teraz" - zaznaczył.

Dodał, że stąd też działania podjęte przez spółki paliwowo-wydobywcze i energetyczne. "Toczą się w tej chwili negocjacje pomiędzy spółkami Skarbu Państwa, których finał ma nastąpić w kwietniu 2012 r. A ma być związany z podpisaniem konkretnych umów na rozpoczęcie odwiertów w północnej Polsce i zaprogramowaniem tego wstępnego wydobycia (...) na przestrzeni najbliższych 3 lat. I jest to osiągalne" - zaznaczył.

"Nikt mnie nie przekona do tego, że jeżeli dzisiaj opłaca się wydobywać w USA gaz za 85 dol. za 1 tys. m sześc., to w Polsce nie będzie się opłacało go wydobywać, biorąc pod uwagę tą cenę, którą dzisiaj płacimy za gaz importowany do naszego kraju" - zaznaczył.

W styczniu 2012 r. PGNiG podało, że podpisało trzy listy intencyjne dotyczące współpracy w poszukiwaniach i zagospodarowaniu złóż gazu z łupków na terenie Polski - z PGE, Tauron Polska Energia i KGHM.

Zgodnie z podpisanymi dokumentami, firmy będą wspólnie poszukiwały gazu na należącej do PGNiG koncesji Wejherowo.

Koncesja Wejherowo jest jedną z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie posiada obecnie PGNiG. Spółka podała, że według ekspertów koncesja ta należy do najbardziej perspektywicznych. Prace na koncesji Wejherowo PGNiG rozpoczęło w 2010 roku. Na odwiercie Lubocino-1 wykonano zabiegi szczelinowania, które potwierdziły występowanie znacznych pokładów gazu z łupków. Analizy gazu z łupków syluru i ordowiku potwierdziły jego bardzo dobre parametry energetyczne, brak siarkowodoru i niską zawartość azotu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W kwietniu br. umowy między polskim spółkami ws. łupków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!