XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W kwietniu prośba do KE o dofinansowanie polsko-litewskiego gazociągu

W kwietniu prośba do KE o dofinansowanie polsko-litewskiego gazociągu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Państwa bałtyckie i Polska jeszcze w kwietniu zwrócą się do Komisji Europejskiej z prośbą o dofinansowanie gazociągu łączącego Polskę i Litwę - powiedział w czwartek litewski premier Algirdas Butkeviczius.

"W kwietniu Estonia, Litwa, Łotwa i Polska wspólnie zwrócą się do KE o dofinansowanie nawet do 75 proc. kosztów tego projektu" - powiedział dziennikarzom Butkeviczius w Brukseli, po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem i szefem KE Jose Manuelem Barroso.

Według wstępnych szacunków gazociąg miałby 562 km długości i umożliwiałby przesyłanie do krajów bałtyckich do 2,3 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, a przy dodatkowych inwestycjach - do 4,5 mld m sześc. rocznie. W marcu ub. roku minister energetyki Litwy Jaroslav Neverovicz ocenił, że dopiero od poziomu finansowania europejskiego w wysokości co najmniej 60 proc. "ten projekt będzie miał sens".

Jak przekazał Butkeviczius, rozmowa dotyczyła także finansowania polsko-litewskiego połączenia energetycznego LitPol, jak i gazociągu łączącego Kłajpedę z Kurszanami. Środki unijne mają posłużyć "zwiększeniu całkowitej przepustowości i przesyłaniu gazu z Kurszan na Łotwę, do magazynu gazu w Incukalns".

W październiku ub. roku KE uznała obie te inwestycje za priorytetowe. Taki status projektu pozwala na ubieganie się o pokrycie z unijnych pieniędzy do 75 proc. kosztów.

Według wstępnych szacunków koszt polsko-litewskiego połączenia gazowego może wynieść ok. 471 mln euro, a drugiej nitki gazociągu Kłajpeda-Kurszany - ok. 67 mln euro.

Budowa LitPol ma ruszyć na początku maja na Litwie. Połączenie o mocy 500 MW ma zacząć działać pod koniec 2015 r. Jest to wspólny projekt operatorów sieci przesyłowych obu krajów - PSE oraz Litgrid. Most energetyczny Litwa-Polska to połączenie o strategicznym znaczeniu, umożliwi nie tylko wymianę energii między Polską a krajami bałtyckimi, ale domknie też tzw. Pierścień Bałtycki, czyli ciąg połączeń energetycznych wokół Bałtyku. Podniesie to pewność działania sieci i bezpieczeństwo dostaw, ale da też nowe możliwości handlowe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W kwietniu prośba do KE o dofinansowanie polsko-litewskiego gazociągu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!