W lipcu rachunek EuRoPol Gazu dla Gazpromu

W lipcu rachunek EuRoPol Gazu dla Gazpromu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosjanie od trzech lat spierają się z Polską o stawki tranzytu gazu. Chodzi o ponad 100 mln dol., które należy się EuRoPol Gazowi. Spór może się zakończyć już w lipcu

Na 15 i 16 lipca zaplanowano spotkanie przedstawicieli Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz rosyjskiego koncernu Gazprom, które mają przygotować propozycje rozwiązania wieloletniego sporu pomiędzy spółkami, wynika z informacji "Rzeczpospolitej"

- Zmieniliśmy formułę współpracy ze wzajemnego przekrzykiwania się na konkretne rozmowy - mówi prezes PGNiG Michał Szubski.

Problem dotyczy ponad 100 milionów dolarów. Chodzi o stawki za tranzyt rosyjskiego gazu rurociągiem jamalskim przez Polskę do Niemiec. Rosjanie, którzy tym rurociągiem transportują około 1/5 swojego eksportu gazu do Unii, do tej pory nie chcieli się zgodzić na nasze propozycje. Jeśli teraz dojdzie do porozumienia, może to polepszyć relacje obu firm, ale przede wszystkim zmniejszyć zadłużenie spółki, która obsługuje rurociąg – EuRoPol Gaz (PGNiG i Gazprom mają po 48 proc. jej akcji, 4 proc. ma spółka Gaz Trading). Jej dług sięga prawie dwóch miliardów złotych. Te rozmowy są też testem dobrej woli dla Rosjan, z którymi PGNiG zapewne jeszcze w tym roku będzie prowadzić bardziej poważne negocjacje – tym razem dotyczące nowego kontraktu na 2 mld m sześc. gazu i ceny.

Prezes Szubski, który jest wiceprzewodniczącym rady nadzorczej EuRoPol Gazu, mówi, że PGNiG chce przedstawić Gazpromowi konkretny mechanizm wyliczania taryf zgodny z obowiązującymi przepisami. – Dzięki temu uda się też wyliczyć taryfy za lata 2006 i 2007 oraz za ten rok – dodaje. Stawki stały się problemem, gdy strona rosyjska zakwestionowała taryfę (cennik za transport gazu rurociągiem jamalskim), którą zatwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki na rok 2006 oraz 2007, i wygrała nawet postępowanie sądowe w tej sprawie - przypomina "Rzeczpospolita".

W związku z tym jedyną „legalną” taryfą jest ta z 2005 r. Jednak w ostatnich dwóch latach Rosjanie płacą stawki za transport gazu rurociągiem przez Polskę według własnych kalkulacji. Tymczasem obniżenie stawki tylko 0,5 dolara na 1000 m sześc. to dla EuRoPol Gazu strata ok. 90 mln dolarów rocznych przychodów. Spółka nie ujawnia, ile płaci rosyjski Gazprom. Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że tylko za 2006r. Gazprom zapłacił o kilkadziesiąt milionów dolarów mniej, niż by to wynikało z zatwierdzonej wówczas przez URE taryfy. Spór ten na tyle się zaognił, że spółka wystąpiła przeciwko Gazprom Exportowi do Sądu Arbitrażowego w Moskwie, żądając zwrotu kwoty ponad 100 mln dolarów (po doliczeniu odsetek).

Jeśli rozmowy zaplanowane na ten tydzień przyniosą porozumienie, w przyszłym tygodniu rada nadzorcza EuRoPol Gazu ma się spotkać w Moskwie, by o tych uzgodnionych przez zespoły propozycjach dyskutować. I jeśli to się uda, to jest szansa, że podczas walnego zgromadzenia – zaplanowanego na 29 lipca – udziałowcy EuRoPol Gazu podpiszą ostateczne porozumienie.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W lipcu rachunek EuRoPol Gazu dla Gazpromu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!