W poniedziałek spotkanie ws. sfinansowania rosyjskiego gazu dla Ukrainy

W poniedziałek spotkanie ws. sfinansowania rosyjskiego gazu dla Ukrainy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na poniedziałek Komisja Europejska zwołała "techniczne spotkanie wysokiego szczebla" z udziałem instytucji finansowych w sprawie pomocy dla Ukrainy, by uniknąć ponownego gazowego sporu ukraińsko-rosyjskiego, na którym ucierpią odbiorcy w UE.

"To kontynuacja dyskusji, które toczą się już od stycznia" - powiedział rzecznik KE Johannes Laitenberger. Zaznaczył, że w budżecie UE nie ma środków na pokrycie ukraińskich należności za gaz, których domaga się Rosja, ale KE wzięła na siebie zadanie "ułatwienia" rozmów z instytucjami finansowymi.Poza przedstawicielami UE, planowany jest udział przedstawicieli władz Rosji i Ukrainy, ich koncernów gazowych: Gazpromu i Naftohazu, a także Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego."To format, który pozwoli uczestnikom spotkać się przy jednym stole i podzielić się aktualnymi informacjami, a także zastanowić się nad tym, jak najlepiej zapewnić płynność dostaw rosyjskiego gazu do UE tranzytem przez Ukrainę" - powiedział Laitenberger. Dodał, że planowane są kolejne spotkania.Ukraina potrzebuje ok. 3 mld euro, by zapłacić Rosji za jej gaz; termin mija 7 lipca. Laitenberger powiedział, że KE jest świadoma zarówno tych pilnych potrzeb, jak i konieczności znalezienia długoterminowego rozwiązania, które uchroni UE od powtórki kryzysu, jaki spowodowało odcięcie dostaw rosyjskiego gazu do niektórych krajów członkowskich minionej zimy.

Przebywający w Berlinie przewodniczący KE Jose Barroso przyznał, że Ukraina ma trudności z zapłatą rachunków, zaś jeśli Rosja zrealizuje groźby zakręcenia kurka, to UE znowu ucierpi. Sytuację ocenił jako "potencjalnie poważną". Jedna czwarta konsumowanego w UE gazu pochodzi z Rosji, przy czym 80 proc. tych dostaw trafia przez Ukrainę.Szefowie państw i rządów UE we wnioskach z zakończonegow piątek szczytu w Brukseli wyrazili zaniepokojenie"potencjalnymi problemami dotyczącymi zaopatrzenia w rosyjski gaz przechodzący (tranzytem) przez Ukrainę". Potwierdzając, że "bezpieczeństwo dostaw energetycznychpozostaje priorytetem dla UE”, podkreślili, że czekają na nową regulację prawną, której celem jest jego zwiększenie. W projekcie dyrektywy, który ma być dokończony w połowie lipca, Komisja Europejska domaga się dla siebie nowych uprawnień, by w większym stopniu koordynować działania w Europie w przypadku kryzysu gazowego.

Zabiegi Kijowa o pomoc finansową na zakup gazu związane są z ostrzeżeniami Moskwy przed możliwą powtórką kryzysu gazowego z początku roku, gdy Rosja wstrzymała dostawy gazu dla Ukrainy, a potem dla odbiorców w państwach europejskich. Rosja uprzedza, że jeśli Ukraina w najbliższych miesiącach nie zapełni swoich podziemnych magazynów, to w sezonie zimowym nie tylko zabraknie jej gazu dla własnych konsumentów, ale i nie wystarczy go, by zapewnić stabilne funkcjonowaniegazociągów tranzytowych. Gaz do zbiorników Ukraina powinna kupić od Rosji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!