W przyszłym roku raport na temat zasobów gazu łupkowego

W przyszłym roku raport na temat zasobów gazu łupkowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W przyszłym roku ma być gotowy nowy raport na temat zasobów gazu łupkowego w Polsce. Powstanie na podstawie danych uzyskanych z dotychczas wykonanych odwiertów, dzięki czemu będzie to dokument wiarygodny - mówi PAP wiceminister środowiska Sławomir Brodziński.

Raport ma przygotować Państwowy Instytut Geologiczny. "Ten raport, w przeciwieństwie do wcześniejszych, będzie bazował na już wykonanych odwiertach, a nie na danych historycznych" - zaznaczył Brodziński. Do dnia dzisiejszego - jak mówił - w Polsce wykonano 64 odwiertów w poszukiwaniu gazu z łupków. "W tym roku wykonano jak dotąd cztery. Zaplanowanych jest jeszcze około 20" - powiedział.

Brodziński nie obawia się odpływu dużych inwestorów z polskiego rynku. W ostatnich latach z Polski wycofali się najwięksi inwestorzy: Marathon Oil, Talisman czy Exxon. "Obecnie nie ma w Polsce niezagospodarowanych koncesji. Wielcy gracze mają swoją globalną politykę, które niekoniecznie odpowiada skali, która jest w Polsce. Trzeba się z tym pogodzić. Dla mnie najważniejsze jest przyjazne otoczenia dla inwestorów" - powiedział.

Jak przypomniał, 1 stycznia 2015 r. ma wejść w życie nowe Prawo Geologiczne. Ustawa czeka obecnie na podpis prezydenta. "Cieszy mnie to, że ustawa ma wejść 1 stycznia 2015 r. Przez ten czas musimy się do tego przygotować - przede wszystkim wprowadzić zmiany w resorcie środowiska, pozyskać nowe etaty, rozbudować Departament Nadzoru Geologicznego. To wymaga czasu" - zaznaczył. Dodał, że zwiększy się również przez ten czas kadra urzędów górniczych.

Jak podkreślił, dwa lata po wejściu ustawy w życie dokonana zostanie wstępna ocena, czy ona dobrze funkcjonuje, czy też trzeba ją poprawić.

Zamiast dotychczasowych kilku rodzajów koncesji nowelizacja wprowadza jeden - koncesję poszukiwawczo-rozpoznawczo-wydobywczą. Wydobycie na części obszaru objętego koncesją będzie można zacząć przed zakończeniem poszukiwań w innej części. Zachowane zostaną jednocześnie prawa nabyte dotychczasowych koncesjonariuszy.

Zgodnie z uchwalonymi przepisami, wprowadzone zostaną przetargi na udzielanie koncesji węglowodorowych na poszukiwanie lub rozpoznawanie i wydobywanie ze złóż dla zakwalifikowanych podmiotów. Nowe regulacje przewidują też m.in. konieczność składania przez koncesjonariuszy zabezpieczeń na wypadek, gdyby np. nie podjęli przewidzianych koncesją prac, blokując w ten sposób dostęp innych chętnych do danych złóż.

Obowiązywać ma też jedna dokumentacja zamiast dwóch osobnych: geologicznej i inwestycyjnej. Główne procedury środowiskowe - długie i skomplikowane - przesunięto z początku prac na ostatnią fazę przed rozpoczęciem wydobycia. Ważną nową procedurą będzie prekwalifikacja podmiotów ubiegających się o koncesje węglowodorowe z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Przepisy znowelizowanej ustawy przewidują też, że badania geofizyczne będzie można prowadzić tylko na podstawie zgłoszenia, bez konieczności ubiegania się o koncesję.

W marcu 2012 r. Państwowy Instytut Geologiczny najbardziej prawdopodobną wielkość zasobów gazu z łupków w Polsce oszacował w przedziale od 346 do 768 mld m sześc. Raport był jednak przygotowany na podstawie danych historycznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W przyszłym roku raport na temat zasobów gazu łupkowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!