Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ważna zmiana na rynku gazu TGE

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
21-10-2013 09:41
Ważna zmiana na rynku gazu TGE
Fot. PTWP

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła Regulamin Towarowej Giełdy Energii umożliwiający bezpośredni udział zainteresowanych przedsiębiorstw w rynku gazu od 1 listopada br. Do tej pory spółki obrotu i duzi odbiorcy mogli działać jedynie za pośrednictwem domów maklerskich. Wprowadzenie tych zmian jest kolejnym ważnym krokiem na drodze do liberalizacji rynku gazu.

Bezpośredni dostęp do rynku gazu jest konsekwencją wejścia w życie przepisów Małego Trójpaku, który równocześnie wprowadził tzw. obligo gazowe, czyli obowiązek sprzedaży paliwa gazowego poprzez giełdę - do końca 2013 r. - 30 proc., w 2014 r. - 40 proc., od 2015 r. - 55 proc. wprowadzonego do sieci wolumenu.
- Polska po ukończeniu planowanych inwestycji, uruchomieniu dostaw gazu z terminala LNG w Świnoujściu oraz dostaw z interkonektorów w Lasowie, Cieszynie i Mallnow, ma szansę być najbardziej zdywersyfikowanym rynkiem ze wszystkich krajów z obszaru Grupy Wyszehradzkiej. Możliwość bezpośredniego działania na giełdzie to kolejny etap uwalniania dostępu do wolnego rynku i zwiększania jego płynności. Dzięki temu mamy szansę stać się znaczącym graczem na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział Ireneusz Łazor, prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii.

Obecnie na rynku gazu TGE działają trzy domy maklerskie, a za ich pośrednictwem 13 podmiotów. - Nowe regulacje pozwalają nam na wprowadzenie na rynek tzw. animatorów, którzy będą dbać o płynność. Obserwujemy również zainteresowanie podmiotów zagranicznych działalnością na giełdzie - dodaje prezes Łazor.

Z danych URE z końca sierpnia wynika, że 124 podmioty posiadały koncesje na obrót paliwami gazowymi, natomiast 35 przedsiębiorstw energetycznych aktywnie uczestniczyło w obrocie gazem ziemnym (wg stanu na II kwartał br.).

Całkowity wolumen obrotu błękitnym paliwem na TGE po trzech kwartałach 2013 r. wyniósł 686 933 MWh, na rynku spot - 248407 MWh, na rynku terminowym - 438526 MWh. Łącznie zawarto ponad 800 transakcji.

Uzyskanie członkostwa na TGE wiąże się ze spełnieniem wymogów, które nakłada ustawa o giełdach towarowych z dnia 26 października 2000 r. oraz wewnętrzne regulacje TGE. Są wśród nich m.in.
- posiadanie zezwolenia KNF na prowadzenie rejestrów lub rachunków towarów giełdowych lub posiadanie zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej,
- zatrudnienie maklera giełd towarowych, wpisanego na listę maklerów prowadzoną przez KNF
- uzyskanie statusu członka Towarowej Giełdy Energii S.A.,
- uzyskanie członkostwa w Izbie Rozliczeniowej Giełd Towarowych (IRGiT) oraz uzyskanie statusu rozliczającego członka Izby

Przedsiębiorstwa mogą zawierać transakcje we własnym imieniu, jeżeli posiadają podpisane umowy z instytucjami nadzorującymi rynek kapitałowy i energetyczny (KNF, URE oraz Operator Systemu Przesyłowego).

Dariusz Malinowski

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP