Ważny dokument ws. gazowej współpracy Węgier z Chorwacją

Ważny dokument ws. gazowej współpracy Węgier z Chorwacją
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Węgry i Chorwacja podpisały we wtorek w Budapeszcie porozumienie intencyjne w sprawie umożliwienia obustronnego transportu gazu. Na uroczystości był obecny wiceszef KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz.

Jak podkreślił po podpisaniu dokumentu szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, z punktu widzenia bezpieczeństwa zaopatrzenia Węgier w energię jest niezbędne, by w przyszłości kraj mógł kupować gaz także z kierunku południowego, i dlatego porozumienie na znaczenie strategiczne.

Według Szijjarto bezpieczeństwo energetyczne nadal jest w Europie Środkowej sprawą nadzwyczaj krytyczną i w interesie gospodarczym państw regionu oraz w interesie ich bezpieczeństwa narodowego leży stworzenie infrastruktury transportu energetycznego w kierunku północ-południe.

Szijjarto ocenił, że budowa infrastruktury od strony południowej znacznie odstaje od północnej, i podkreślił, że Węgry nie są obecnie w stanie kupować gazu z południa - węgiersko-chorwackimi i węgiersko-rumuńskimi rurociągami można transportować gaz tylko do sąsiadów Węgier.

Według zawartego w podpisanym dokumencie terminarza już od 2019 r. można by transportować gaz z Chorwacji na Węgry - dodał. Szijjarto podkreślił przy tym, że ważnym warunkiem tego, aby Węgry mogły kupować gaz z południa, jest zbudowanie terminalu skroplonego gazu w Chorwacji.

Minister powiedział, że w celu stworzenia połączenia z południowoeuropejskim korytarzem gazowym Węgry prowadzą też intensywne rozmowy z Serbią i Rosją o modernizacji narodowych sieci gazociągowych i ich połączeniu. Jak dodał, oznaczałoby to budowę gazociągu wzdłuż trasy planowanego wcześniej rurociągu South Stream, ale o mniejszej przepustowości. Wcześniej minister mówił, że gazociąg miałby zostać zbudowany w krótkim terminie i powstać wzdłuż trasy South Stream, jednak biegłby z Rosji nie bezpośrednio do Bułgarii, lecz najpierw do Turcji.

Szefczovicz pogratulował Węgrom i Chorwacji podpisania dokumentu, który w jego przekonaniu "oznacza godny pochwały i potrzebny zwrot w chorwacko-węgierskich stosunkach energetycznych". Zapewnił też, że Komisja Europejska będzie odgrywać aktywną rolę w monitorowaniu realizacji porozumienia. Według niego odzwierciedla ono unijny cel, którym jest stworzenie dostępu do źródeł czystej energii w przystępnych cenach poprzez unię energetyczną.

Pytany o różnicę zdań między KE a Węgrami w kwestii unii energetycznej wiceszef KE powiedział, że według Komisji "trzeba trochę zliberalizować rynek energetyczny", bo w wielu państwach członkowskich występuje nadregulacja, szczególnie rynku cen prądu.

Szijjarto zaznaczył ze swej strony, że utrzymywanie niskich cen energii ma z punktu widzenia Węgier znaczenie strategiczne, gdyż jest to istotny czynnik konkurencyjności. Powiedział też, że zdaniem Budapesztu decyzje dotyczące cen energii powinny pozostać w rękach rządów narodowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ważny dokument ws. gazowej współpracy Węgier z Chorwacją

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!