Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

We Wrocławiu badają próbki odwiertów gazu łupkowego

Autor: wnp.pl (WGK)
18-02-2014 17:35

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ przebadało próbki rdzenia z odwiertu Lewino koncernu San Leon na etapie przygotowań do szczelinowania. EIT+ to jedno z nielicznych miejsc w Polsce wyposażone w odpowiednie laboratorium.

W odwiercie Lewino uzyskano największy do tej pory przepływ gazu. Pobrane podczas wierceń próbki przebadano we Wrocławskim Centrum Badań EIT+, dysponującym laboratorium wyposażonym w zaawansowaną mikroskopię SEM do analiz geologicznych. Na wyposażeniu laboratorium są też m.in. skaningowe mikroskopy elektronowe wyposażone w działo jonowe, dyfraktometrię rentgenowską, porozymetrię i termograwimetrię. To pierwsza tego typu kombinacja urządzeń w Polsce, która pozwoli na zaawansowane badania materiałów geologicznych pod kątem optymalizacji procesów wydobycia, szacowania zasobów złóż.
Laboratorium Badań Materiałów Geologicznych służące do analiz surowców mineralnych, złóż antropogenicznych dla przemysłu wydobywczego oraz poszukiwania i wydobycia węglowodorów niekonwencjonalnych uruchomiono w 2013 roku. W tym roku rozpoczęło działalność komercyjną i oferuje pomiary dla przemysłu.

– Przeprowadzone testy obejmowały przede wszystkim szczegółową analizę próbek pod względem składu mineralogicznego i budowy rdzenia dla dopasowania dalszych zabiegów prowadzonych na odwiercie. Efektywność uzyskanego przepływu zależy od doboru procesu szczelinowania do budowy i składu mineralogicznego, zawartości i substancji organicznych. Należy też określić dojrzałości termiczną, zbadać przepuszczalność oraz jej kruchość. Kompleksowe badania pozwalają uzyskać informacje, które zdecydują o procesie szczelinowania hydraulicznego, a także wpłyną na planowanie harmonogramu wydobycia gazu ze złóż – tłumaczy Łukasz Nieradko, dyrektor Departamentu Nanotechnologii w EIT+.

Korzyści są obustronne: firma San Leon uzyskała potrzebną wiedzą, natomiast w EIT+ potwierdzono przydatność komercyjną oferowanych badań.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP