XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wiceminister gospodarki: zapotrzebowanie na gaz w Polsce będzie rosło

Wiceminister gospodarki: zapotrzebowanie na gaz w Polsce będzie rosło
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W najbliższych latach w Polsce będzie rosło zapotrzebowanie na gaz, co będzie się wiązało m.in. z uruchomieniem systemu handlu emisjami CO2 w 2013 roku - powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec podczas środowej konferencji "The Poland - U.S. Energy Roundtable".

Jak mówił, przez ostatnie dekady przemysł poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, przeszedł prawdziwą rewolucję. "Dostrzeżono możliwości wykorzystywania gazu w złożach niekonwencjonalnych, a w szczególności gazu typu shale gas, gdzie Stany Zjednoczone są światowym liderem" - zaznaczył Korolec.

Podkreślił, że prace poszukiwawcze niekonwencjonalnych źródeł gazu wymagają polsko-amerykańskiej współpracy. "W tym roku ukazał się raport na temat zasobów gazu łupkowego, opracowany przez amerykańską rządową agencję informacji energetycznej, z którego wynika, że Polska może posiadać nawet 5,3 bln m sześc. gazu w łupkach. Oczekiwania są ogromne" - powiedział wiceminister.

Według niego więcej informacji na temat złóż gazu łupkowego w Polsce będzie dostępne po zakończeniu pac poszukiwawczych i po weryfikacji dokumentacji geologicznej firm posiadających koncesje. "Należy pamiętać, że w najbliższych latach polska elektroenergetyka będzie przechodzić transformację w kierunku większego zapotrzebowania wykorzystywania gazu, po pierwsze jako paliwa rezerwowego dla energii odnawialnej, a po drugie w związku z wejściem w życie systemu handlu emisjami CO2 w 2013 roku" - mówił.

Ambasador USA w Polsce Lee Feinstein podkreślił podczas konferencji, że Polska i Stany Zjednoczone powinny współpracować w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego. "Prezydent Barack Obama pod koniec marca przedstawił zarys polityki bezpieczeństwa energetycznego USA. (...) Jest to polityka, która jest nakierowana na zwiększenie krajowych rezerw, jak również efektywności energetycznej" - zaznaczył. Dodał, że awaria w elektrowni Fukushima w Japonii nie powinna przekreślać też rozwoju energetyki jądrowej na świecie.

Zdaniem ambasadora energetyka jest jednym z filarów polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej. Jak mówił, jednym z takich obszarów są poszukiwania w Polsce gazu łupkowego, ale mimo optymistycznego nastawienia do tych poszukiwań Polaków, obecnie nie wiadomo, czy zasoby te "można urynkowić". "Sporo się obecnie mówi na temat potencjału złóż gazu łupkowego w Polsce. Minister Korolec wspomniał o poziomie tego potencjalnego wolumenu. To naprawdę spora liczba" - zaznaczył.

Nad raportem, który ma przedstawić szacunki zasobów gazu łupkowego w Polsce, pracuje obecnie Państwowy Instytut Geologiczny wspólnie z amerykańską służbą geologiczną USGS. Zdaniem ekspertów Instytutu, do szacowania zasobów należy podchodzić z dużą ostrożnością i obliczenia będą coraz lepsze w miarę włączania do nich danych z kolejnych wierceń. Naukowcy chcą sprawdzić, czy ich szacunki obecności złóż gazu łupkowego będą zbieżne z tymi, które podają amerykańskie firmy konsultingowe (mówią nawet o ponad 5 bln m sześc.)

Feinstein dodał, że ważnym elementem budowania bezpieczeństwa energetycznego w USA są prace nad czystymi technologiami wykorzystywania węgla do produkcji energii.

Edward G. McGinnis z amerykańskiego Departamentu Energii podkreślił znaczenie węgla w produkcji energii w Polsce i USA. "Mamy wiele wspólnych celów. (...) Chcemy ograniczyć emisję CO2" - zaznaczył i wymienił takie działania, jak rozwój odnawialnych źródeł energii, technologii wychwytywania węgla i energetyki jądrowej. Dodał, że potencjalne zasoby gazu łupkowego w Polsce mogą być duże. "Polska może być drugim krajem, obok Stanów Zjednoczonych, który zacznie znacząco eksploatować te zasoby" - podkreślił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceminister gospodarki: zapotrzebowanie na gaz w Polsce będzie rosło

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!