Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wiceminister środowiska: przekonać Brukselę do łupków

Autor: wnp.pl (Jacek Ziarno, Ireneusz Chojnacki)
04-11-2013 10:57
Wiceminister środowiska: przekonać Brukselę do łupków
Fot. PTWP

Jeden z unijnych dokumentów dostrzega korzyści dla firm z UE, które mogłyby pracować przy poszukiwaniu i wydobyciu gazu, tylko w "świadczeniu usług cateringu i transportu" - na takie kuriozum zwraca uwagę wiceminister środowiska Piotr Woźniak w rozmowie z Ireneuszem Chojnackim i Jackiem Ziarno.

Parlament Europejski zainicjował niedawno zmiany w dyrektywie o ocenie oddziaływania inwestycji na środowisko (modyfikacje musi jeszcze zatwierdzić Rada Unii Europejskiej). Procedury w branży łupkowej byłyby dłuższe i bardziej kosztowne, co opóźni prace i grozi przenosinami firm w inne regiony świata. Należy pan do zdecydowanych krytyków wspomnianej zmiany dyrektywy. A w szczegółach - dlaczego?
- Parlament Europejski zaproponował w tym przypadku zmiany w acquis (termin określający cały dorobek prawny Unii, m.in. traktaty, umowy i akty prawne niższego rzędu, a także orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości - przyp. red.), co nie znaczy, że proces przyjmowania nowych przepisów na tym się zakończył. Dopiero zaczęto w ten sposób negocjacje z Radą Europy i z Komisją Europejską. Ich wyniku nie można przesądzić. Niezależnie od tempa i temperatury dyskusji jestem jednak przeciwnikiem zaostrzania przepisów, o których mowa w dyrektywie 2011/92/EU w odniesieniu do wierceń.

Nasze polskie doświadczenia z poszukiwaniami i rozpoznawaniem gazu w formacjach łupkowych, już prawie czteroletnie, wskazują, że zarówno wiercenia, jak i zabiegi w otworach wiertniczych, odbywają się bez ryzyka dla środowiska. Podobnie badania geofizyczne prowadzone są na powierzchni. Wystarcza w zupełności przestrzeganie w praktyce przepisów i procedur, które obowiązują od dawna w naszym sektorze naftowym - żeby zminimalizować wszystkie zagrożenia jakie mogą wiązać się z robotami geologicznymi, zwłaszcza na tak dużych głębokościach. Na bieżąco nadzorujemy wszystkie koncesje "łupkowe" i do dziś - po ponad 50 wierceniach i prawie 30 zabiegach szczelinowania - nie odnotowaliśmy żadnych nieprawidłowości, prócz dwu wypadków drogowych z udziałem taboru wiertniczego. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska od roku prowadzi - z udziałem koncesjonariuszy i pod nadzorem Ministra Środowiska - specjalny program dedykowany pracom i robotom na koncesjach "łupkowych". Wykazujemy podwójną ostrożność - mimo braku nowych ryzyk - i mamy już poważne doświadczenie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP