Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wiceminister środowiska: ws. gazu łupkowego różnimy się od MSP

Autor: wnp.pl (Jacek Ziarno, Ireneusz Chojnacki)
25-10-2013 14:58 |  aktualizacja: 27-10-2013 10:21
Wiceminister środowiska: ws. gazu łupkowego różnimy się od MSP

Piotr Woźniak, wiceminister środowiska.

Fot. PTWP

Jakie mają być priorytety dla Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych? W pierwotnych założeniach dominuje zwiększenie wydobycia gazu. Słowo "zysk" nie pojawiło się wśród czterech celów projektu ustawy. Resort skarbu tę hierarchię widzi inaczej. O szczegółach sprawy mówi Piotr Woźniak, wiceminister środowiska, w rozmowie Jackiem Ziarno i Ireneuszem Chojnackim.

Projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego powstaje żmudnie. Resort skarbu stworzył inną niż Ministerstwo Środowiska (MŚ) propozycję. Czy jedynym powodem jej powstania była różnica zdań co do tego, któremu z tych ministerstw powinien podlegać Narodowy Operator Kopalin Energetycznych (NOKE), czy to może przejaw innych, strategicznych rozbieżności?
- To nie sam nadzór nad NOKE jest ważnym tematem ostatnich dyskusji, lecz jego cel i funkcje. W mediach powstał fałszywy obraz sporu o podległość między dwoma resortami. Zasadnicza różnica polega na rozstrzygnięciu priorytetów działania NOKE.

Resort i minister środowiska nadaje pierwszeństwo zwiększeniu wydobycia gazu - ze względu na swe oczywiste kompetencje i właściwość przydaną w ustawie o działach administracji. A także z powodu priorytetu nadanego temu celowi w założeniach do projektu ustawy, które doczekały się w tym miesiącu okrągłej rocznicy.

W pierwszym punkcie założeń zapisano zwiększenie wydobycia gazu, a dopiero w ostatnim jest mowa o pieniądzach - godziwych przychodach dla Skarbu Państwa i dla samorządu terytorialnego. Słowo "zysk" nie pojawiło się wśród czterech celów projektu. Resort skarbu tę hierarchię widzi inaczej.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zachowało się, jak Ministerstwo Finansów, wiecznie głodne dochodów?

- Trudno mi to ocenić... Zwłaszcza, że resort skarbu zainaugurował właśnie działalność spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR.). Jej pierwszą inwestycją jest koncesja na złoże ropy naftowej na Bałtyku. Jest już zatem państwowy wehikuł do inwestowania, jak się okazało, w pierwszej kolejności w sektor upstream. Wydobywanie ropy będzie tu jednak środkiem do celu, jakim jest maksymalizacja zysku.

NOKE ma cel inny - przyrost podaży gazu ziemnego dzięki wydobyciu ze złóż krajowych. Nie znaczy to, że ma ponosić straty, przeciwnie - ma też zarabiać. Ale zamiast maksymalizować zysk, ma maksymalizować wydobycie. Ta strategiczna różnica w priorytetach przesądza też o sposobie działania spółki: modelu zarządczym, finansowaniu działalności, profilu ryzyka. Warunkują to oczywiście szczegółowe zapisy projektu ustawy, jak m.in. kwestia, komu ma podlegać NOKE i jaki będzie jego akcjonariat.

Konsekwencją nadzoru MSP byłby schemat organizacyjny jednoosobowej spółki Skarbu Państwa. A ten, z natury rzeczy, podporządkowany jest zyskowi. Jssp co do zasady mają osiągać przede wszystkim zysk i podnosić swą wartość - po to, by można je było później sprywatyzować, nawet jeżeli zyskają status spółki strategicznej. A NOKE nie jest przeznaczone na sprzedaż.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP