XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wiceminister Woźniak: wycofywanie się firm z łupków szkodliwe dla wizerunku

Wiceminister Woźniak: wycofywanie się firm z łupków szkodliwe dla wizerunku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wciąż nie otrzymaliśmy oficjalnego pisma w sprawie wycofania się Marathon Oil z poszukiwań gazu łupkowego. Nie ulega wątpliwości, że wycofanie się amerykańskich firm nie służy sprawie gazu łupkowego, ale wymiar ekonomiczny jest mały - mówi Piotr Woźniak, podsekretarz stanu, Główny Geolog Kraju, Ministerstwo Środowiska.

Z polskiego rynku wyszły już trzy koncerny z Ameryki. Jako pierwszy zrobił to rok temu Exxon. Ostatnio o swoich decyzjach zakomunikowały Talisman i Marathon Oil. Ten ostatni rezygnuje z poszukiwania gazu z łupków w Polsce. Polskie aktywa spółki przejmuje San Leon Energy.

Wyjście Talisman Energy z Polski jest związane z globalną strategią firmy, która planuje skoncentrowanie się na dwóch kluczowych dla firmy regionach - obu Amerykach i obszarze Azji i Pacyfiku.

San Leon w ramach transakcji zostanie właścicielem 100 proc. udziałów w dwóch koncesjach - Gdańsk W i Braniewo. Do 50 proc. zwiększy też swoje zaangażowanie w koncesję Szczawno.

- Co do Marathonu trudno mi się wypowiedzieć, bo wciąż nie otrzymaliśmy stosownej deklaracji. Jednak nie wiązałbym wyjścia np. z kwestiami legislacyjnymi – mówi portalowi wnp.pl wiceminister Woźniak. Jego zdaniem każde wyjście trzeba rozpatrywać osobno.

- Nie demonizowałbym, że to kres poszukiwań gazu łupkowego w Polsce przez amerykańskie firmy. Oczywiście wolałbym, aby nie było tak medialnych kroków, ale pamiętajmy że z naszego punktu widzenia koncesje nadal będą zagospodarowywane – dodaje Woźniak.

Jego zdaniem nie da się uniknąć rezygnacji z niektórych koncesji. – Pamiętajmy, że część z nich została wydana poza pasem łupkonośnym – podkreśla Woźniak.

Jak dodaje nasz rozmówca prace nad poszukiwaniami obecnie idą zgodnie z planem. – Chciałbym żeby było szybciej – przyznaje wiceminister.

Polska należy do krajów UE gdzie trwają najintensywniejsze prace nad poszukiwaniem gazu łupkowego. Na razie zrobiono 45 odwiertów. Wciąż nie wiadomo ile ewentualnie gazu skrywa się pod ziemią.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceminister Woźniak: wycofywanie się firm z łupków szkodliwe dla wizerunku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!