XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak o dostawach LNG z USA

Wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak o dostawach LNG z USA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na początku czerwca, najpewniej w pierwszej dekadzie, przypłynie statek ze skroplonym gazem z USA. To dostawa jednostkowa, jednak nie oznacza to, że nie będzie więcej dostaw LNG z USA - mówi portalowi wnp.pl wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak.


Statek z ładunkiem wypłynie z terminala skraplającego Sabine Pass w  Luizjanie i zawinie do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. To pierwsza dostawa skroplonego gazu ziemnego od amerykańskiej firmy dla Europy Środkowej i Wschodniej, a dla PGNiG druga dostawa typu spot (kontrakt krótkoterminowy) po dostawie z Norwegii w czerwcu 2016 r.

Dostawa z Ameryki Północnej pozwoli poprawić wykorzystanie wykupionych przez PGNiG mocy w terminalu w Świnoujściu i  zdywersyfikować portfolio importowe gazu. Ostatnie działania w obszarze LNG pokazują, że PGNiG staje się aktywnym uczestnikiem światowego rynku handlu tym surowcem.

Cheniere jest obecnie jedynym eksporterem amerykańskiego LNG. Model biznesowy spółki zapewnia jej klientom ofertę obejmującą nabywanie, transportowanie i przetwarzanie gazu rurociągowego oraz dostarczanie klientom LNG zarówno bezpośrednio do wybranych instalacji, jak też do celów handlowych na rynkach na całym świecie. Należący do Cheniere terminal Sabine Pass w Luizjanie rozpoczął dostawy w lutym 2016 roku, drugi obiekt tego typu obiekt firma buduje aktualnie w Corpus Christi w Teksasie.

Zakup gazu przez PGNiG w USA jest możliwy dzięki rewolucji, jaka dokonała się na tamtejszym rynku gazowym. Technologia wydobycia gazu łupkowego spowodowała, że USA pod względem „błękitnego surowca” stały się samowystarczalne. Co więcej, na rynku pojawiła się znacząca nadwyżka paliwa. To zaś pociągnęło za sobą spadek cen gazu. Proces ten mógł spowodować nieopłacalność produkcji. By tego uniknąć, amerykańscy producenci gazu zwrócili się do administracji o zgodę na eksport surowca, a administracja poprzedniego prezydenta USA Baraka Obamy przychyliła się do ich prośby.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak o dostawach LNG z USA

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!