Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Więcej środków z POIiŚ na inwestycje energetyczne

Autor: wnp.pl; MG
01-08-2010 14:08

Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało zgłoszenie do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego propozycję aktualizacji listy projektów z działania 10.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Aktualizacja oprócz korekty wielkości dofinansowania oraz zakresu rzeczowego inwestycji zakłada również dołączenie do listy rezerwowej dwóch nowych projektów, związanych z poprawą bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Dokument, przyjęty przez Kierownictwo MG 28 lipca 2010 r. zakłada korektę wielkości dofinansowania oraz kosztów całkowitych, zakresu rzeczowego inwestycji oraz wysokości dofinansowania. Dodatkowo, na listę rezerwową dołączono dwa nowe projekty, związane z poprawą bezpieczeństwa energetycznego Polski.
W ramach "aktualizacji" listy, zwiększone zostaną koszty projektów dwóch gazociągów: Włocławek–Gdynia oraz Jeleniów–Dziwiszów, jak również połączenia elektroenergetycznego Polska–Litwa.

W przypadku gazociągu Włocławek–Gdynia zmiana polega na dodaniu odcinka Wiczlino-Reszki, co wydłuży całą trasę o 7 km. W związku z tym nakłady inwestora wzrosną o ponad 27 mln zł. Natomiast wartość projektu Gazociąg Jeleniów-Dziwiszów została zaktualizowana o blisko 35 mln zł. Z kolei zwiększenie kosztu budowy połączenia elektroenergetycznego Polska Litwa, o ponad 584mln zł wynikało m.in. z konieczności uwzględnienia uwarunkowań środowiskowych wymagających m.in. zmiany trasy inwestycji oraz przeprowadzenia inwentaryzacji przyrodniczych.

Zgodnie z „Aktualizacją” zmniejszone zostało dofinansowanie dla gazociągów Szczecin-Lwówek i Polkowice-Żary. W przypadku pierwszego projektu, wynika to z faktu, iż podpisanie umowy o dofinansowanie inwestycji przewidziane jest najpóźniej w stosunku do wszystkich projektów Gaz Systemu z listy „podstawowej”. Natomiast zmniejszenie wsparcia gazociągu Polkowice-Żary związane jest z decyzją Komisji Europejskiej, zgodnie z którą stopa dofinansowania dla każdego projektu nie może przekroczyć 57 proc. luki finansowej. Kwota, która pozostanie po zmniejszeniu dofinansowania tych projektów – prawie 30 mln zł, zostanie przeznaczona na gazociąg Jeleniów-Dziwiszów.

Ponadto, Ministerstwo Gospodarki zgłosiło na listę rezerwową 2 projekty: podziemny magazyn ropy naftowej i paliw Góra, realizowany przez Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino S.A., oraz terminal odbioru CNG oraz regazyfikowanego LNG w rejonie Trójmiasta, realizowany przez PGNiG S.A. Projekty te przeszły pozytywnie przez konsultacje społeczne, przeprowadzone przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP