"Wiedomosti": Putin nie chce Gudzowatego w EuRoPol Gazie

"Wiedomosti": Putin nie chce Gudzowatego w EuRoPol Gazie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Władimir Putin nie chce widzieć wśród współwłaścicieli operatora polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa biznesmena Aleksandra Gudzowatego - tak dziennik "Wiedomosti" interpretuje w środę uwagi, jakie na temat EuRoPolGazu premier Rosji poczynił we wtorek w Gdańsku, po rozmowach z szefem rządu Polski Donaldem Tuskiem.

"W swoim czasie wybudowaliśmy system gazociągów przez Polskę (gazociąg jamalski - PAP) i w porozumieniach międzyrządowych napisane jest, że własność tego systemu musi być podzielona między polską a rosyjską firmą 50 do 50 proc., a tu nagle się okazało, że fizyczna osoba z polskiej strony ma 4 proc., chociaż praktycznie w 100 proc. Gazprom finansował cały ten projekt" - oświadczył Putin.

"Nie chcę tutaj nikogo winić i myślę, że po prostu trzeba spojrzeć na korupcyjność tej decyzji (...) i wrócić do tego porozumienia międzyrządowego" - dodał.

Spółka EuRoPolGaz eksploatuje polski odcinek (680 km) gazociągu jamalskiego. Liczy on ok. 4 tys. km. Rosyjski gaz trafia nim m.in. do Polski, a przez nasz kraj tranzytem do Europy Zachodniej.

Po 48 proc. akcji w EuRoPolGazie mają Gazprom oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Gas-Trading kontroluje 4 proc. udziałów. W samym Gas-Tradingu ok. 43,4 proc. udziałów należy do PGNiG, ponad 36 proc. do Bartimpeksu, a rosyjski Gazprom Export, spółka-córka Gazpromu odpowiedzialna za eksport gazu, ma niespełna 16 proc. akcji. Po ok. 2,2 proc. kontrolują polski Węglokoks i spółka niemieckiego koncernu BASF Wintershall.

Cytowany przez "Wiedomosti" minister energetyki Rosji Siergiej Szmatko potwierdził, że Putin miał na myśli spółkę Gas-Trading, której udziałowcem jest Gudzowaty.

"Nikt nie chce niczyjej krwi. Trzeba jednak wyjaśnić, jak te 4 proc. okazały się u niego" - zauważył z kolei niewymieniony z nazwiska rosyjski urzędnik, który towarzyszył Putinowi w podróży do Polski, a którego także przytacza moskiewska gazeta.

"Wiedomosti" cytują również Gudzowatego, który jakoby powiedział dziennikowi, że zawsze pomagał Gazpromowi. "Przez wiele lat razem pracowaliśmy i żadnych problemów nie było" - przytacza gazeta słowa szefa Bartimpeksu.

Dziennik utrzymuje, że jeden ze współpracowników poprzedniego prezesa rosyjskiego monopolisty gazowego Rema Wiachiriewa potwierdził, iż "Gudzowaty, mając dobre kontakty i wpływy w rządzie Polski, często grał po stronie Gazpromu".

"Biznesmen m.in. organizował spotkania szefów Gazpromu z prezydentem Polski Aleksandrem Kwaśniewskim, gdy występowała potrzeba rozwiązania jakiegoś pilnego problemu gazowego" - piszą "Wiedomosti".

Według gazety, "z ekipą (Leszka) Millera jego (Gudzowatego) stosunki układały się niełatwo". Powołując się na szefa Bartimpeksu, "Wiedomosti" wyjaśniają, że "popadł on w konflikt z wiceprezesem Gazpromu Aleksandrem Miedwiediewem i ten zapowiedział, iż uczyni wszystko, aby usunąć polską spółkę z tego schematu".

Rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow potwierdził dziennikowi, że rosyjski koncern od dawna domaga się, aby Gazprom oraz PGNiG posiadały po 50 proc. w EuRoPolGazie. Kuprijanow nie chciał natomiast wypowiadać się na temat stosunków Miedwiediewa z Gudzowatym.

Anonimowy menadżer Gazprom Eksportu powiedział "Wiedomostiom", że "dopóki Gudzowaty jest na stronie PGNiG, Gazprom niczego nie osiągnie (w EuRoPolGazie)".

Gazeta podaje, że "zainicjowana w styczniu 2001 roku przez (nowego szefa Gazpromu Aleksieja) Millera kontrola wykazała, iż Gas Trading i Bartimpex otrzymywały od Gaz Eksportu paliwo po preferencyjnej cenie, a płacili za nie z półroczną zwłoką".

"Utracone zyski (Gazpromu) wyniosły 144 mln dolarów" - przekazują "Wiedomosti", dodając, iż od 2002 roku Gazprom sprzedaje surowiec bezpośrednio PGNiG.

"Wiedomosti" informują też, że Gazprom i PGNiG od dawna rozważają likwidację Gas-Tradingu, jednak Gudzowaty dyktuje za wysoką - ich zdaniem - cenę za swoje udziały.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!