Wielka Brytania: szczelinowanie mogło wywołać trzęsienie ziemi

Wielka Brytania: szczelinowanie mogło wywołać trzęsienie ziemi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kontrowersyjna technika szczelinowania stosowana przy wydobyciu gazu łupkowego jest "bardzo prawdopodobnym" powodem podziemnych wstrząsów w okolicach Blackpool (Lancashire) - uznali sejsmolodzy w opublikowanym w środę raporcie.

W rejonie Blackpool w północno-zachodniej Anglii doszło w kwietniu i maju br. do dwóch podziemnych wstrząsów o magnitudzie 2,3 oraz 1,5. Nie spowodowały one zniszczeń.

Po drugim wstrząsie wstrzymano wiercenia, by zbadać ich ewentualny związek z ruchami tektonicznymi. Europejscy sejsmolodzy - autorzy opublikowanego w środę raportu - uznali, że "zachodzi wysokie prawdopodobieństwo", iż dwa większe podziemne wstrząsy i seria mniejszych wstrząsów wtórnych zostały wywołane przez wiercenia w szybie Preese Hall-1, którego operatorem jest spółka Cuadrilla.

Raport sejsmologów głosi zarazem, że powodem wystąpienia podziemnych wstrząsów była "niezwykle rzadka" kombinacja czynników, wśród których wymieniają "wady strukturalne skał". Gdyby taka kombinacja miała się jednak powtórzyć, magnituda wstrząsów nie powinna przekroczyć 3.

W ich ocenie "jest mało prawdopodobne", by podobny splot czynników wystąpił w innych miejscach, w których Cuadrilla spodziewa się eksploatować złoża gazu łupkowego.

Raport zaleca firmie prowadzenie szczegółowego geologicznego monitoringu prac i ustanowienie systemu wczesnego ostrzegania. Dokument otrzyma ministerstwo ds. energii i zmian klimatycznych oraz brytyjscy geolodzy (British Geological Survey). Dopiero po uzyskaniu ich zgody Cuadrilla będzie mogła wznowić eksploatację Preese Hall-1.

Technika tzw. szczelinowania polega na pompowaniu wody zmieszanej z substancjami chemicznymi pod bardzo dużym ciśnieniem w celu rozsadzenia podziemnej skały i uwolnienia gazu. Przeciwnicy szczelinowania z organizacji Friends of the Earth sądzą, że raport ekspertów ws. okoliczności podziemnych wstrząsów w okolicach Blackpool nie wystarcza i że w sprawie tej należy wszcząć rządowe dochodzenie.

Cuadrilla ocenia, że złoże na obszarze między Blackpool i Preston zawiera ok. 200 bln stóp sześciennych gazu (5,66 biliona metrów sześciennych). Raport zlecony przez firmę i przekazany ministerstwu ds. energii i zmian klimatycznych przewiduje, że eksploatacja tych zasobów wygeneruje 5,6 tys. miejsc pracy i nie spowoduje skażenia wód gruntowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!