Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wielka reorientacja, czyli polska strategia zaopatrzenia w gaz

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
07-10-2016 06:38 |  aktualizacja: 07-10-2016 07:24
Wielka reorientacja, czyli polska strategia zaopatrzenia w gaz

Polska jako poważny kraj handlujący gazem to realny scenariusz. Aby to było możliwe konieczna jest budowa połączeń gazowych z krajami ościennymi.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Już wkrótce możliwa będzie całkowita zmiana kierunków dostaw gazu do naszego kraju. Co kluczowe, oprócz kierunków będą mogły zostać zmienione także źródła dostaw. Będziemy o tym mówić podczas XIII Kongresu Nowego Przemysłu, który już wkrótce odbędzie się w Warszawie.

Od dekad nasz kraj jest uzależniony od dostaw gazu z Rosji. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest powojenne przymusowe związanie się z ówczesnym ZSRR. Upadek systemu komunistycznego, rozpad ZSRR i powstanie nowych państw niewiele zmienił. Rosja nadal była głównym dostawcą surowca. Jednak wzrost tendencji nacjonalistycznych w Rosji, i zapowiedź rządzących na Kremlu, że surowce (czyli wstrzymanie ich dostaw) mogą być użyte jako broń, kazało zmienić podejście do Rosji jako partnera. Zresztą nie były to czcze pogróżki. Boleśnie przekonała się o tym zwłaszcza Ukraina. Kilkakrotnie pod różnymi pretekstami Moskwa wstrzymywała dopływ gazu do naszego wschodniego sąsiada. To gazem w końcu wymusiła uległość Białorusi.

Gaz z Morza Północnego

O sytuacji gazowej w regionie dość dobitnie mówi Piotr Naimski, minister pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. - Przez ostatnie 25 lat w doktrynę rosyjskiej polityki międzynarodowej otwarcie wpisane było wywieranie nacisku na inne państwa za pośrednictwem monopolizowanych dostaw surowców. O kontynuację tej strategii Federacji Rosyjskiej - czyli o utrzymanie dominującej pozycji w regionie - walczy Gazprom. 

Także nasz kraj jest wciąż podatny na rosyjskie, gazowe naciski. Mimo ponad dwóch dekad, jakie upłynęły od transformacji ustrojowej, Polsce nie udało się zbudować całkowicie niezależnego od Rosji systemu dostaw gazu. Skutek - to wciąż ryzyko zmniejszenia bez powodu dostaw (taka sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku), czy też absurdalnie wysokie ceny za dostarczany nam gaz.

Taka sytuacja to także efekt wielu zaniedbań, które obecnie mozolnie są nadrabiane.

Strategia PGNiG jest dość czytelna. - Przede wszystkim dążymy do tego, aby pozyskiwać gaz na rynkowych warunkach od zdywersyfikowanego portfela dostawców. To droga do zapewnienia stabilnego i korzystniejszego dla PGNiG pozyskiwania surowca. Nie wykluczamy utrzymania w naszym portfelu gazu ziemnego pochodzącego z Rosji. Będzie to jednak uzależnione od oferowanych warunków, które muszą być konkurencyjne - tłumaczy nasz gazowy potentat. 

Aby tak się stało, potrzebne są liczne inwestycje infrastrukturalne. Kluczowym elementem rządowego planu jest powstanie połączenia gazowego poprzez Danię z Norwegią.

- Kontrakt jamalski wygaśnie z końcem 2022 roku i od tego momentu zamierzamy oprzeć się na dostawach z kierunków innych niż wschodni. Dlatego jesteśmy zaangażowani w projekt połączenia gazowego z Norwegią. Jego realizacja umożliwi sprowadzanie gazu norweskiego, w tym wydobywanego z naszych własnych złóż na Morzu Północnym. Dywersyfikacja to nie tylko większe bezpieczeństwo, to także wymierna szansa na polepszenie jakości oferty dla klientów PGNiG - mówi wiceprezes PGNiG Janusz Kowalski.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (11)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 016 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP