PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wielkie pieniądze z UE na budowę interkonektora gazowego

Autor: WNP.PL (Dariusz Malinowski)
15-10-2015 13:23
Wielkie pieniądze z UE na budowę interkonektora gazowego

Projekt GIPL jest realizowany przez polskiego i litewskiego operatora systemu przesyłowego, spółki Gaz-System i AB Amber Grid.

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Polski operator systemu przesyłowego, spółka Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System oraz litewski operator systemu przesyłowego, AB Amber Grid, podpisali umowę trójstronną z unijną Agencją Wykonawczą ds. Innowacyjności i Sieci. Unia dofinansuje gazowe połączenie 295,4 miliona euro.

Z całkowitej kwoty dofinansowania, spółce AB Amber Grid przypadnie maksymalnie 55 milionów euro, natomiast Gaz-System otrzyma maksymalnie 240,3 miliona euro. Szacowana wartość samych prac budowlanych połączenia gazowego Polska - Litwa wynosi 492,2 miliona euro.
W maju 2015 r. projekt otrzymał już wsparcie finansowe Unii Europejskiej w ramach instrumentu CEF dla prac planistycznych i projektowych, w tym uzyskania niezbędnych pozwoleń na realizację projektu, w kwocie 10,6 miliona euro.

Projekt GIPL (połączenie Polska - Litwa) ma na celu integrację rynków gazowych Państw Bałtyckich z jednolitym rynkiem gazu Unii Europejskiej, dywersyfikację źródeł dostaw gazu, a także podniesienie bezpieczeństwa jego dostaw. Z tego powodu projekt został uznany przez Komisję Europejską za jeden z kluczowych projektów w zakresie infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo dostaw, o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego UE. W dniu 14 października 2013 r. Komisja Europejska nadała projektowi połączenia międzysystemowego Polska-Litwa status projektu będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI).

Projekt GIPL jest realizowany przez polskiego i litewskiego operatora systemu przesyłowego, spółki Gaz-System i AB Amber Grid.

Wspólne prace przygotowawcze do wdrożenia Projektu GIPL zostały zapoczątkowane już w 2010 roku. W 2011 roku opracowana została analiza otoczenia biznesowego GIPL, a w latach 2012 - 2013 opracowane zostało studium wykonalności projektu GIPL. Procedury związane z oceną oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko na terenie Polski i Litwy zostały rozpoczęte jeszcze w 2013 roku.

Spółki Gaz-System oraz AG Amber Grid, w czerwcu i lipcu 2015 roku, podpisały z wyłonionymi w postępowaniach przetargowych firmami projektowymi umowy na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej gazociągu GIPL na terenie obu krajów i rozpoczęły prace projektowe. Ocena oddziaływania na środowisko na terenie Litwy zakończyła się w sierpniu 2015.

Planowany gazociąg przesyłowy o średnicy 700 mm połączy tłocznie gazu w obu krajach - litewską tłocznię gazu Jauniūnai i polską tłocznię Rembelszczyzna. Całkowita długość planowanego gazociągu wynosi 534 km, z czego około 357 km będzie przebiegać na terytorium Polski i około 177 km na terytorium Litwy.

Szacowana całkowita wartość projektu GIPL to 558 milionów euro, z czego na terytorium Polski jest to 422 miliony euro, a na terytorium Litwy 136 milionów euro. Oprócz wsparcia finansowego z instrumentu CEF, część kosztów projektu GIPL na terenie Polski zostanie pokryta w ramach rekompensaty transgranicznej udzielonej przez Łotwę, Litwę i Estonię.

Oddanie połączenia gazowego GIPL planowane jest na początek 2020 roku.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP