PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wielkie plany inwestycyjne PGNiG

Autor: wnp.pl (DM)
06-02-2015 09:25
Wielkie plany inwestycyjne PGNiG
fot. Piotr Waniorek

Grupa PGNiG zamierza zainwestować ok. 4,3 mld zł w 2015 roku, głównie w poszukiwania i wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej oraz rozwój i modernizację sieci gazowniczej. Kwota ta nie obejmuje akwizycji ujętych m.in. w Strategii na lata planowanych 2014-2022.

Inwestycje w poszukiwania i wydobycie surowców w kraju i za granicą wyniosą 1,9 mld zł z czego największa część, 0,8 mld zł, zostanie przeznaczona na wiercenia badawcze, rozpoznawcze, poszukiwawcze i eksploatacyjne. Obejmą one między innymi odwiercenie w Polsce 38 otworów w tym 15 eksploatacyjnych. Blisko 0,6 mld zł to nakłady spółek zależnych, w tym 0,4 mld zł to inwestycje PGNiG Upstream International głównie w zagospodarowanie złoża Gina Krog oraz 0,1 mld zł to inwestycje Exalo Drilling związane z modernizacją i odtworzeniem majątku produkcyjnego.
GK PGNiG kontynuuje kluczowe inwestycje związane z rozbudową podziemnych magazynów gazu, ze szczególnym uwzględnieniem magazynu kawernowego w Mogilnie, a także budową części napowierzchniowej w KPMG Kosakowo. Na ten cel przeznaczonych zostanie 0,5 mld zł. Na koniec 2015 r. planowana łączna pojemność wszystkich magazynów w Polsce to 3,16 mld m3.

Około 1,3 mld zł zostanie zainwestowane w rozbudowę i modernizację sieci gazowniczej. Blisko połowa tej sumy, ok. 600 mln zł będzie przeznaczona na inwestycje związane z rozbudową i przyłączaniem do sieci dystrybucyjnej.

W segmencie Wytwarzanie kluczowe inwestycje obejmą modernizacje elektrociepłowni, na które zaplanowano nakłady w wysokości blisko 0,4 mld zł. Istotną częścią tych wydatków będą środki związane z ochroną środowiska, na które planuje się przeznaczyć około 0,1 mld zł.

Ponadto PGNiG szacuje, że przychody Grupy powinny wynieść ok. 41 mld zł w 2015 roku, a wynik EBITDA powinien wynieść blisko 5,8 mld zł.

Sprzedaż gazu ziemnego w Polsce i zagranicą szacowana jest na poziomie ok. 22,8 mld m sześc. Krajowe i zagraniczne wydobycie ropy naftowej i kondensatu wzrośnie do ok. 1,27 mln ton (w 2014 r. – ok. 1,21 mln ton), a wydobycie gazu wyniesie ok. 4,5 mld m sześc.

Prognoza wpisuje się w Strategię Grupy PGNiG na lata 2014-2022 ogłoszoną w grudniu ub.r. Niezmienne pozostają wyzwania stojące przed Spółką. Do najistotniejszych na 2015 rok należy zaliczyć dużą zmienność globalnych cen węglowodorów oraz kursów walut, które zwiększają niepewność co do przychodów ze sprzedaży i przyszłej wartości księgowej majątku wydobywczego. Kolejne ważne wyzwanie stanowi deregulacja rynku gazu w Polsce i związana z nią dywersyfikacja dostaw przez największych klientów PGNiG. Czynniki te mogą powodować konieczność eksportu nadwyżek gazu oraz sprzedaży gazu po cenach nieuwzględniających faktycznego kosztu jego pozyskania w kontraktach długoterminowych, w tym rozliczeń z Qatargas.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP