PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wielkie plany PGNiG. Inwestycje na poziomie 34 mld zł!

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
13-03-2017 21:56 |  aktualizacja: 14-03-2017 07:11
Wielkie plany PGNiG. Inwestycje na poziomie 34 mld zł!
Fot. mat. pras.

Zwiększenie wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej, budowa zróżnicowanego portfela dostawców surowca, 300 tys. nowych przyłączy, maksymalizacja marż oraz postawienie na badania i rozwój to główne założenia „Strategii GK PGNiG na lata 2017-2022 z perspektywą do 2026 r." Spółka właśnie przyjęła ten kluczowy dla firmy dokument.

Dlaczego firma w ogóle opracowała nową strategię? Już wcześniej prezes PGNiG Piotr Woźniak informował o potrzebie zmierzenia się z nowymi wyzwaniami.
Zmieniają się warunki, w jakich funkcjonuje nasz potentat gazowy. Dotyczy to zarówno zmian w otoczeniu makroekonomicznym jak i rynkowym. A to oznacza potrzebę dostosowania się i roszad w samej spółce.

W przypadku zmian makroekonomicznych chodzi o spodziewane w kolejnych latach wzrosty cen ropy naftowej i gazu ziemnego, a także stabilnej ceny (choć później będzie ona rosła) energii elektrycznej.

Widoczne są również zmiany w otoczeniu.

Po pierwsze, rosnąca konkurencja na rynku gazu w Polsce. Na koniec 2016 roku było już ponad 190 sprzedawców gazu i liczba ta szybko rośnie. Co więcej znacznie częstsze decyzje odbiorców o zmianie sprzedawcy gazu. Jeszcze w 2013 roku taki zmian było około dwustu, w 2016 roku już ponad 48 tysięcy!

Drugim czynnikiem była potrzeba rozstrzygnięć co do dostaw gazu z importu po roku 2022. Wynika to z wygaśnięcia w tym roku kontraktu jamalskiego, planów budowy połączenia gazowego z Danią i dalej Norwegią, zagospodarowania możliwości gazoportu w Świnoujściu (być może o powiększonej już możliwości regazyfikacji).

Trzecim czynnikiem są stopniowe znoszenie obowiązku zatwierdzania taryf w obrocie gazem (klienci instytucjonalni: 10.2017 r., klienci indywidualni: 2024 r.).

Znaczenie ma też brak przewidywalności systemu wsparcia dla obszaru wytwarzania po roku 2018.

Nowa Strategia definiuje nowy cel nadrzędny dla Grupy Kapitałowej jakim jest "Wzrost wartości GK PGNiG oraz zapewnienie stabilności finansowej".

Jak tłumaczy spółka jego realizacja będzie polegała na zrównoważonym rozwoju Grupy PGNiG. W latach 2017-2022 firma chce przeznaczymy na inwestycje łącznie ponad 34 mld mld złotych.

Z tego blisko połowa nakładów inwestycyjnych (45 proc., czyli około 5 mld) dotyczyć będzie obszaru poszukiwania i wydobycia węglowodorów. Prawie 30 proc. nakładów zostanie przeznaczonych na rozwój działalności dystrybucyjnej (kwota około 10 mld zł).

Około 13 proc. nakładów związane będzie z obszarami elektroenergetyki i ciepłownictwa (5 mld zł).

Dodatkowo, około 12 proc. nakładów zostanie przeznaczonych na inne, selektywnie dobierane projekty rozwojowe, cechujące się atrakcyjną stopą zwrotu m.in. w obszarach dystrybucji, obrotu, elektroenergetyki i ciepłownictwa. Średnioroczne nakłady inwestycyjne w latach 2017-2022 na poziomie około 5,7 mld zł.

NA GIEŁDZIE


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


38 058 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

792 012 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 866 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP