Wizyta premiera Donalda Tuska na terenie tłoczni gazu w Goleniowie

Wizyta premiera Donalda Tuska na terenie tłoczni gazu w Goleniowie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

23 marca 2011 roku premier RP Donald Tusk odbył wizytę na terenie tłoczni gazu w Goleniowie. Inwestycja ta jest jednym z elementów realizowanego przez GAZ-SYSTEM S.A. planu rozbudowy krajowej sieci przesyłowej oraz jej połączeń z systemami państw sąsiednich w celu utworzenia zintegrowanego rynku gazowego w krajach Unii Europejskiej.

Tłocznia w Goleniowie pełnić będzie bardzo ważną rolę w rejonie województwa zachodniopomorskiego umożliwiając poprzez zwiększenie ciśnienia w sieci dostarczanie gazu do nowych klientów zarówno indywidualnych, i przemysłowych, w tym w rejonie Goleniowskiego Parku Przemysłowego.

Oprócz uruchomienia tłoczni w Goleniowie GAZ-SYSTEM S.A. planuje w 2011 roku zakończenie szeregu inwestycji, które mają bezpośrednio przyczynić się do poprawy konkurencyjności na krajowym rynku gazu ziemnego i wdrożenia unijnej strategii solidarności energetycznej. W czwartym kwartale br do użytku oddana zostanie również tłocznia w Jarosławiu, która usprawni przesył importowanego gazu w południowo-wschodniej części Polski i jego transport w kierunku północnym i zachodnim. Realizowane przez naszą spółkę projekty umożliwią w przyszłości powstanie zintegrowanego systemu przesyłowego w skali całej Europy.- powiedział Jan Chadam Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.

Inwestycją, która ma strategiczne znaczenie dla rynku energetycznego Polski, a także całego regionu Morza Bałtyckiego i Europy Środkowo-Wschodniej jest powstający w Świnoujściu terminal LNG. GAZ-SYSTEM S.A. realizuje ten projekt poprzez spółkę celową Polskie LNG S.A. Po uruchomieniu w 2014 roku terminal umożliwi odbiór drogą morską dodatkowych ilości gazu z dowolnego miejsca, a w przyszłości może stać się istotnym elementem planowanego Korytarza Północ-Południe. Zakłada on połączenie inwestycji w Świnoujściu przez południową Polskę, Republikę Czeską, Słowację, Węgry z proponowanym terminalem Adria LNG w Chorwacji i ewentualnie gazociągiem Nabucco. Projekt ten pozwoli zintegrować regionalne rynki gazowe oraz zwiększyć bezpieczeństwo dostaw gazu poprzez umożliwienie dostępu do jego nowych źródeł na północy i południu Europy.

W ramach planu inwestycyjnego GAZ-SYSTEM S.A. rozbudowuje połączenie w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej, które pozwoli na zwiększony import gazu z kierunku zachodniego. Inwestycja zakończy się w 2011 roku, podobnie jak budowa nowego połączenia międzysystemowego Polska-Czechy. Oba interkonektory połączą systemy przesyłowe Polski i UE.

Do 2014 roku GAZ-SYSTEM S.A. wybuduje ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i
środkowej Polsce oraz na Dolnym Śląsku. Dla wszystkich realizowanych gazociągów spółka posiada decyzje środowiskowe, a na większość z nich wydane zostały decyzje lokalizacyjne i ogłoszone przetargi na ich budowę.

W celu lepszego zarządzanie całym procesem inwestycyjnym oraz uzyskania dodatkowych korzyści, wynikających z dużej skali zakupów GAZ-SYSTEM S.A.
zdecydował się na innowacyjny sposób realizacji inwestycji w trybie dostaw inwestorskich. Na początku roku GAZ-SYSTEM S.A. podpisał umowy ramowe z wykonawcami wybranymi w publicznym przetargu na dostawę rur o średnicy 700 i 800 mm oraz armatury do budowy strategicznych gazociągów. Wybrany przez spółkę sposób realizacji projektów inwestycyjnych pozwala na równoległe prowadzenie postępowań przetargowych na różne zamówienia, a w efekcie na przyspieszenie prac inwestycyjnych i poprawę efektywności kosztowej.

Budowa gazociągów dofinansowywana jest z funduszy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko: gazociąg Włocławek-Gdynia (31 mln PLN),
Jeleniów-Dziwiszów (65,1 mln PLN), Szczecin-Gdańsk (226,9 mln PLN), Szczecin-Lwówek (136,57 mln PLN), Polkowice-Żary (25,6 mln PLN) oraz
Rembelszczyzna-Gustorzyn (121,55 mln PLN), Gustorzyn-Odolanów (175,5 mln PLN). Ponadto gazociąg Świnoujście-Szczecin dofinansowywany jest z unijnego programu European Energy Programme for Recovery, podobnie jak wspomniane interkonentory z Czechami oraz Niemcami. Łącznie z funduszy unijnych GAZ-SYSTEM S.A. uzyska dofinansowanie ponad 1,7 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wizyta premiera Donalda Tuska na terenie tłoczni gazu w Goleniowie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!