Wizyta przedstawicieli Komisji Europejskiej na terenie tłoczni gazu w Goleniowie

Wizyta przedstawicieli Komisji Europejskiej na terenie tłoczni gazu w Goleniowie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

24 marca 2011 roku przedstawiciele Komisji Europejskiej odbyli wizytę na terenie tłoczni gazu w Goleniowie, w związku z przyznaniem dofinansowania w wysokości 50 mln EUR w ramach unijnego programu European Energy Programme for Recovery (EEPR - tzw. Recovery Plan) na realizację inwestycji - Budowa gazociągu Świnoujście - Szczecin oraz tłoczni gazu w Goleniowie.

Założeniem programu EEPR jest podniesienie bezpieczeństwa energetycznego krajów członkowskich Unii Europejskiej poprzez realizację transgranicznych inwestycji infrastrukturalnych mających na celu integrację rynku energii.

Komisję Europejską reprezentowały: Pani Florence Leroy i Pani Maria-Daria Taurisano „Policy Officer” w Directorate General for Energy (DG ENERGY) - Unit B1 Energy Policy, Security of Supply & Networks, które oprócz pobytu na terenie tłoczni w Goleniowie odwiedziły także plac budowy Terminalu LNG w Świnoujściu.

W trakcie spotkania została przedstawiona prezentacja dotycząca stanu zaawansowania prac projektowanego gazociągu DN 800 PN 8,4 MPa relacji Świnoujście- Szczecin i tłoczni w Goleniowie. Program wizyty obejmował przejazd wzdłuż planowanej trasy gazociągu do Wolina oraz miejsca przekroczenia projektowanego gazociągu przez rzekę Dziwna.

Tłocznia gazu w Goleniowie umożliwi transport zwiększonych ilości gazu pochodzącego z Terminalu LNG w Świnoujściu do krajowej sieci przesyłowej. Inwestycja będzie odgrywać istotną rolę w okresie zimowym, gdy system przesyłowy jest obciążony i wymagane jest utrzymanie ciągłości przesyłu gazu. Dzięki jej uruchomieniu możliwe będzie zwiększenie zasięgu gazyfikacji w regionie oraz zaopatrzenie w gaz odbiorców indywidualnych i przemysłowych, w tym Goleniowski Park Przemysłowy.

Gazociąg wraz z tłocznią gazu są istotnym elementem rozwoju transgranicznej infrastruktury przesyłowej w rejonie Morza Bałtyckiego.

Inwestycja może w przyszłości stać się elementem planowanego energetycznego Korytarza Północ - Południe, który miałby połączyć terminal LNG w Świnoujściu z planowanym gazoportem w Chorwacji (tzw. terminalem Adria) przez państwa Europy Środkowej (Czechy, Słowację, Węgry). Cały szeroko zakrojony projekt Korytarza ma na celu zapewnienie w przyszłości bezpieczeństwa dostaw gazu w południowej części Europy poprzez budowę dwustronnych międzysystemowych połączeń gazowych oraz krajowych gazociągów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wizyta przedstawicieli Komisji Europejskiej na terenie tłoczni gazu w Goleniowie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!